Draci zlomili střelecké trápení za minutu dvanáct, obrat dokonal Hulva

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 27.12.2012
Š u m p e r k - Plných padesát sedm minut hledali šumperští hokejisté marně cestu ke vstřelení branky. Benátecký brankář Jiří Stejskal do té doby bedlivě střežil klec liberecké farmy, hosté navíc po gólech Maďara a Klimta vedli 2:0, navíc Skořepa zahodil trestné střílení. A to se možná stalo hostům osudné. Draci na poslední chvíli zachraňovali body, Hlinka s Červenkou v posledních minutách třetí třetiny srovnali skóre, druhý jmenovaný se navíc trefil osmnáct vteřin před třetí sirénou, již v power-play. Zápas pak dospěl do nájezdů, které bez mála čtvrt hodiny stupňovaly napětí v hale. Než vzal osud do svých rukou JAKUB HULVA.
35.kolo čtvrtek 27.12.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Benátky nad Jizerou
3:2sn
(0:1, 0:1, 2:0 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Hlinka (Gewiese), 60. Červenka (Hulva, Meidl), 65. Hulva - 3. Maďar, 26. Klimt (Mrkvička). Rozhodčí: Jeřábek A., Schmejkal - Adamec, Poruba. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. Diváci: 1300. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Štůrala - Gewiese, Tesařík, Pastor, Sedlák, Novotný, Holík, Navrátil, Suchý - Červenka, Hlinka, Cink - Rufer, Hulva, Brunec - Matuš, Staněk, Finsterle - Meidl, Skoumal
Stejskal (nájezdy Blažíček) - Kolmann, Mrkvička, Jaroměřský, Ulrych, Šimek, Moravec, Pabiška, Vála - Klimt, Skořepa, Chlapík - Špaček, Plodek, Liška - Kica, Král, Krejčík - Jonák, Jech, Maďar

Draci do utkání vstoupili bez svých ofenzivních tykadel Pláška, Haase či Daniela Vrdlovce, když nejproduktivnější Drak se zranil během zkoušky v dresu pražské Slávie. V šumperském dresu se naopak poprvé představil Radim Matuš, třinecký mladík, který působil i v zámoří, ve Springfieldu, městě proslaveném spíše jistou televizní rodinkou.

Byli to hosté, kdo skvěle vstoupil do utkání. Již Králova dorážka na konci druhé minuty zaváněla vedením Benátek, hokejisté od Jizery se dočkali o chvíli později. Domácí tým se z rychlé branky ve své síti nepoložil, aktivně se snažil co nejdříve srovnat, ale ani šance Gewieseho či Rufera vyrovnání nepřinesly, protože střelci minuli branky. Oboustranná oťukávaná jednotlivých mužstev další změnu skóre v první třetině nepřinesla, oba gólmani si s přehledem drželi jistou ruku.

Do druhé dvacetiminutovky tentokrát vstoupili aktivněji Draci, Gewiese, kterému moc nechybělo k účasti na právě probíhajícím juniorském mistrovství světa, ale v dobré pozici kotouč nezpracoval, Brunce s Ruferem pak vychytal Stejskal. Ve 25. minutě si benátecký brankář s bravurou pomohl i proti Sedlákovi. A tak se podruhé dočkali hosté, když v přesilovce propálil Štůralu tvrdým příklepem Klimt. Další gól měl ve 30. minutě na holi Klimt, ale minul branku.

Pak si velké šance vypracovali Matuš a Brunec, ani jeden se však neprosadil, na druhé straně měl možnost trestného střílení Skořepa, kterého fauloval Holík. Jenže Štůrala Skořepu vychytal a právě v tuto chvíli se mohl začít lámat zápas. Do konce druhé třetiny se však již skóre neměnilo.

I ve třetí třetině se domácí tým dlouho snažil prolomit bezmoc v zakončení, ale Stejskal byl pevný jako skála. Ještě k tomu šumperští hokejisté marně hledali přesnost v koncovce, hodně jejich pokusů mířilo mimo. Benátečtí se snažili hlavně o destrukci domácí snahy a o rychlé protiútoku. Často překombinované pokusy domácích vyvrcholily v 57. minutě. Hlinka přejel modrou, rozhodl se již nevymýšlet, prostě napřáhl a odčaroval Stejskalovu temnou magii. Draci rázem pocítili šanci, vrhli všechnu sílu do útoku.

Staněk tečoval jen do Stejskala, podobně si benátecký brankář vedl i při ráně Sedláka. Tlak vrcholil, ale i zápas, když se domácí odhodlali k power-play a - k vyrovnání. Hulvovu křižnou přihrávku poslal nechytatelně do sítě Adam Červenka a zápas tak nakročil do prodloužení.

V něm hráli většinu času prim hosté, ale ani kotouč poskakujíc po brankové čáře Štůralovy branky nerozhodl zápas. A tak došlo na několikaminutové nájezdy. V nich našli domácí náhradu za zraněného Vrdlovce, když se střelecky prosazoval novic Radim Matuš. Český mládežnický reprezentant dvakrát doslova vykoupal Stejskala, kterého pak v průběhu nájezdů vystřídal Blažíček. Rozhodující trefu však měl na holi Jakub Hulva. Šumperk doma získal dva body v zápase, který již měli hosté dotáhnout do vítězného konce. A přesně takové výhry mají na týmovou psychiku blahodárný vliv.