Draci zdolali Benátky, výhru v nájezdech trefil Podešva

Tomáš Nejedlo, Petr Matěj, Tomáš Nejedlo, středa 20.1.2010
B e n á t k y n a d J i z e r o u - Šumperští hokejisté pokračují v bodových hodech na ledech soupeřů. Když pomineme očekávanou prohru na ledě jasně prvního Ústí, dokázali Draci v posledních osmi venkovních zápasech vždy bodovat a celkem vydolovali 16 bodů. Středeční zápas v Benátkách však pro Šumperk nezačal dobře. Domácí se ve třetí minutě ujali vedení díky zásahu Kolmanna. Šumperští však v prvním minutách druhého dějství po brankách Sedláka a Jana Danečka otočili vývoj skóre a hosté se tak ujali vedení. Benátky však brzy Loskotem srovnaly a i když Švaňhal vrátil Drakům vedení, přeci jenom do druhé přestávky šli v náskoku Benátečtí. Vyrovnání přinesl v 52. minutě přesný zásah Martina Podešvy, ten samý hráč pak byl jediným úspěšným exekutorem v nájezdech. Draci tak berou dva body za výhru v nájezdech, ovšem nejbližší konkurent v boji o udržení, Chrudim, dokázal v duelu dvou východočeských týmů zdolat Hradec Králové v normální hrací době a tak Šumperk na nesestupové příčky ztrácí tři body.
41.kolo středa 20.1.2010
HC Benátky nad Jizerou - DRACI PARS ŠUMPERK
4:5sn
(1:0, 3:3, 0:1 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Kolmann (Kudrna, Nevyhoštěný), 29. Loskot (Kolmann, Kica), 39. Urban, 40. Pabiška (Nevyhoštěný) - 22. Sedlák (Pekr), 27. J. Daneček (Hulva, Pekr), 35. Švaňhal (Meluzín, Mihalík), 52. Podešva (Janečka, Antonovič), rozhodující nájezd Podešva. Rozhodčí: Lacina - Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:8, navíc Jech (BEN) 10 minut OT naražení a Pavlů (BEN) 10 minut OT nesportovní chování. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 383. Střely na branku: 53:25. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:5.
Nedvídek (Stejskal) - Hrach, Ton, Kajínek, Drábek, Mrkvička, Kolmann, Pavlů, Tondr - Hudíček, Weiss, Skořepa, Kudrna, Pabiška, Nevyhoštěný, Kica, Vantuch, Loskot, Jech, Urban, Bárta.
Daneček L. (Kulhavý) - Novotný, Šafařík, Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Zukal, Ondráček, Višňák - Janečka, Podešva, Antonovič, Daneček J., Hulva, Pekr, Mihalík, Meluzín, Švaňhal, Orsava.

Vstup do zápasu měly aktivnější Benátky a Skořepa v první dobré příležitosti branku minul. Najížděl z pravé strany na branku hostí, ale rozsvítit červené světlo se mu ještě nepodařilo. Co se nezdařilo Skořepovi, napravil v čase 2:39 jeho spoluhráč Petr Kolmann. Jemu nabil do výhodné pozice Jiří Kudrna. Mladý benátecký bek využil zakrytého výhledu Danečka a střelou od modré čáry otevřel skóre utkání – 1:0. Zanedlouho poté šikovně tečoval Kolmanovu střelu od modré čáry Urban, ale Daneček byl tentokrát na místě. Šumperk svou první střelu na Nedvídka vyslal až v 5. minutě a hned z toho byla gólová šance. Chybu v rozehrávce jednoho z domácích beků mohl v branku přetavit forčekující Pekr, jenže Michal Nedvídek se zaskvěl perfektním zákrokem. Nepřišli si na něj ani v přesilovce střílející novic Šafařík a krátce po něm také snajpr Hulva. Kuriózní situace nastala v 10. minutě utkání. Hráči přestali hrát, aniž by někdo z trojice rozhodčích zapískal. Zvuk z hlediště však hru nepřerušil a po chvilce váhání se pokračovalo. Draci v první části hry hrozili především v přesilových hrách, ale skóre se v úvodní dvacetiminutovce již neměnilo, a tak šli do kabin spokojeněji Benátečtí.

Nástup do druhé třetiny se oproti té první vydařil Salithu na výbornou. Výpad do rozhozené obrany v oslabení podnikl obránce Tomáš Sedlák. První pokus nejproduktivnějšího beka Draků ještě stačil Nedvídek vyrazit, na dorážku už byl ale krátký a Šumperk se tak dočkal vyrovnávací trefy – 1:1. Sedlákův gól Benátky viditelně zaskočil a nejenže domácí přišli o zraněného Weisse, ale ztratili také vyrovnaný stav. Jan Daneček si všiml, že benátecký brankář u tyčky nedostatečně pokryl kotouč a šťouchl kus černé pryže jen těsně za brankovou čáru – 1:2. Vstřelená branka hosty nabudila a prakticky vzápětí mohl vedení ještě navýšit unikající Podešva, jenže klec minul. Hra nabrala na obrátkách a na opačné straně hrací plochy ujížděl pro změnu domácí Nevyhoštěný. Byl nevybíravě sražen Novotným, jenž putoval na trestnou lavici. Benátky přesilovou hru využili po dvaadvaceti vteřinách. Kolmann dlouho váhal s přihrávkou, až nakonec našel Marka Loskota, který v pozici ležícího střelce pouhým plácnutím do puku přehodil zkoprnělého Danečka – 2:2. Brankové dostihy ale nebraly konce. V další početní převaze zůstal před Nedvídkem trestuhodně volný Ondřej Švaňhal a nabídnutou šancí na skórování nepohrdl, když zvedl touš přesně nad ležícího gólmana Benátek – 2:3. Svěřenci trenérů Černého, Škalouda a Nečase se ale s nepříznivým stavem nechtěli smířit a výsledkem byla vyrovnávací trefa Tomáše Urbana. Obrovskou minelu Šafaříka totiž dvoumetrový obr potrestal forhendovým blafákem – 3:3. Obrana Šumperka totálně zkolabovala. Vše podtrhl Novotný, když naprosto sám „namazal“ Marku Pabiškovi a ten z mezikruží obrátil střelou pod břevno skóre v benátecký prospěch 4:3. Ve druhé třetině tedy bylo k vidění celkem šest branek.

Stav po čtyřiceti minutách napovídal, že ve třetí periodě bude stále ještě o co hrát. První velkou šanci v závěrečné dvacetiminutovce měl na svědomí Lukáš Vantuch. Vytáhlý liberecký forvard se v Benátkách představil po dlouhé době zaviněné zraněním. Mezi střelce se po Kicově nabídce ale nezapsal, neboť gólman Daneček tuto střelu chytil do klína. Přesilovky Salithu ve středečním zápase vždy znamenaly nebezpečí pro branku Benáteckých nebezpečí. Mihalíkovu pumelici od modré čáry našel liberecký odchovanec ve své lapačce. V oslabení si Petr Kica dvakrát vyzkoušel samostatný únik. Ani v jednom případě kotouč za Danečkova záda nepropasíroval. 52. minuta znamenala další vyrovnání. Antonovič se prezentoval drzým průnikem, přihrál přes celou šíři kluziště na volného Martina Podešvu, který bekhendem zvedl puk nad Nedvídkovo rameno – 4:4. V 55. minutě spálil stoprocentní příležitost Tomáš Mrkvička, který měl před sebou poloprázdnou branku, avšak nastřelil beton přesouvajícího se Lukáše Danečka. V posledních dvou minutách třetí třetiny ještě diváky zaujala dělovka mistra světa z Vídně Romana Meluzína, ale vše už se schylovalo k prodloužení.

Několik střel v prodloužení musel pochytat šumperský gólman Daneček. Vytáhl se především při pokusu agilního Urbana či po Mrkvičkově dělové ráně po přiťuknutí Kolmanna. V čase 63:23 byl vyloučen benátecký Bárta a do konce prodloužení měli hosté k dispozici přesilovku. Využít ji ale nedokázali a rozluštit tajenku vítěze musely samostatné nájezdy.

V penaltovém rozstřelu uspěl jen jediný nájezdník. Až ve třetí sérii na Nedvídka vyzrál Martin Podešva a povedenou střelou švihem zajistil Drakům důležitý druhý bod – 4:5 sn.

Luděk Škaloud, HC Benátky: "K tomu se těžko něco říká. V úvodu utkání jsme se rychle dostali do vedení, ale nedokázali jsme to pojistit. Hostující gólman měl v první třetině osmnáct zákroků, náš Nedvídek pouze pět. To se nakonec ukázalo asi jako osudové. Hned v úvodu druhé třetiny jsme si po naší chybě ve své přesilové hře nechali dát branku na 1:1. Krátce na to jsme z nájezdu inkasovali podruhé. V tu chvíli se zápas vůbec nevyvíjel dobře. Podařilo se nám srovnat, soupeř šel opět do vedení, ale pak jsme dali rychle dva slepené góly. V tu chvíli to vypadalo dobře, ale zase jsme to nepotvrdili brankou, přestože jsme měli šance. Dá se říct, že i vyložené. Dvakrát se dostal k nájezdu Kica ,vyprodukovali jsme i nějaké střely. V poslední době děláme individuální chyby v obranné činnosti. Přesně to se stalo při vyrovnání na 4:4. Nebyla to žádná akce, kde by nás soupeř rozebral. U mantinelu Kajínek neuhrál hráče, oni pak srovnali. Přestože jsme v prodloužení měli ještě převahu, vlastně jen díky tomu, že jsme šli do tří, tak si soupeř vytvořil nějaký tlak. Na nájezdy nemáme v poslední době štěstí, které jsme měli na začátku sezóny. Přestože Vantuch trefil tyč, oni dali gól. Je to pech."

Svatopluk Číhal, Šumperk: "Se dvěma body jsem spokojený. Tady se nevyhrává, protože domácí mají silné mužstvo. Nakonec i začátek utkání tomu odpovídal. Dostali jsme rychlý gól, ze kterého jsme se otřepali. Bohužel na závěr druhé třetiny jsme po fatálních individuálních chybách dvou obránců inkasovali branky, což nás hodně srazilo. O přestávce jsme si řekli, že to musíme zlomit a že musíme zabrat. Podařilo se nám vyrovnat na 4:4. V závěru jsme měli štěstí, protože domácí měli hodně vyložených šancí. Štěstí se k nám přiklonilo. Nájezdy jsou už loterie."