Draci vstoupili do vyřazovacích bojů vysokou výhrou

Tomáš Ostřanský, Redakce, sobota 3.3.2018
První třetina naznačovala, že Kopřivnice v žádném případě nebude jednoduchý soupeř. Naštěstí po brejku odemkl Hromadovu svatyni Jakub Ďurkáč. Do šaten se tak mohlo jít s vědomím hubeného, ale vedení. Druhá perioda byla o jednu branku bohatší. Oba kotouče zapadly znovu za záda kopřivnického brankáře. Nejprve využil Daniel Hroch zmatek v brankovišti, o minutu později potom Lubomír Kovařík prostřelil Hromadu mezi betony. Šumperk má sice stále problém využít své přesilovky, nicméně dnes se Drakům o to víc dařilo v oslabení. Ve třetí části hry totiž nejprve v početní nevýhodě skóroval Petr Gewiese, následně na 5:0 zvyšoval Milan Ostřanský a gólový účet završil opět v oslabení Vladimír Cink. Draci se tak v této sérii ujali vedení a do Kopřivnice pojedou v pondělí s vědomím, že vedou 1:0 na zápasy.
Předkolo 1 sobota 3.3.2018
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Kopřivnice
6:0
(1:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 7. Ďurkáč (Ostřanský, Bažant), 25. Hroch (Králík, Fischer), 26. Kovařík (Lehečka, Králík), 45. Gewiese (Schejbal, Vymazal), 52. Ostřanský (Cink), 57. Cink (Hroch). Rozhodčí: Koziol - Bubela, Zedník. Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: 650. Poměr střel: 36:30.
Lakosil – Řezáč, Sedlák, Schejbal, Gewiese, Bažant, Ďurkáč, Šťáva - Půhoný, Vymazal, Vachutka - Lehečka, Králík, Kovařík - Ostřanský, Cink, Hroch - Fischer
Hromada – Heinzl, Stříž, Marek, Krutil, Bail, Fojtík, Merenda – Červenka, Pargač, Tomášek, Vyčesaný, Hrubý, Sluštík, Mach, Suchý, Bartošák, Pěnčík, Kofroň, Gola

Čekání na vrchol sezóny je u konce, šumperští hokejisté vstoupili do vyřazovacích bojů soubojem s Kopřivnicí. Vůbec poprvé v historii se pak hokejové týmy obou měst setkaly právě v zápasech play-off.

Jozef Zavadil do utkání mohl nasadit uzdraveného obránce Petra Gewieseho, někdejšího juniorského reprezentanta ihned vrátil do obranné dvojice k Jakubu Schejbalovi a oba pak v utkání zařídili i jednu ze šumperských branek. Totéž se dá říci i o Vladimíru Cinkovi, který se také v utkání střelecky prosadil.

Depresemi pak v této sezóně musí kopřivničtí hokejisté trpět z Vlastimila Lakosila. Ten v posledních třech vzájemných duelech základní části pustil za svá záda jedinou střelu a do předkola play-off vstoupil ve stejném stylu. A proto se Šumperk vítězné trefy v zápase dočkali již v sedmé minutě utkání, kdy se střela Matěje Bažanta odrazila za brankou Hromady k Ostřanskému, který naservíroval Jakubu Ďurkáčovi přihrávku, po které zadák Draků nečekaně operující před brankovištěm prostě zametl do sítě prázdné kopřivnické branky.

Hosté většinu první třetiny jen marně hledali cestu k ohrožení šumperské branky, až v jejím závěru během dvou přesilových her sahali po vyrovnání, jenže se nedočkali. A tak přišel klíčový začátek druhé třetiny. V něm hosté poprvé v sezóně opustili defenzivní taktiku a hned z toho byly horké chvilky pro šumperský celek. Jenže Lakosil v klíčových momentech tahal z lapačky fantastické zákroky.

Domácí tlak kopřivnického celku ustáli a naopak dvěma slepenými góly zlomili hostům vaz. Nejprve se do brejku vydali Fischer s Králíkem, aby nakonec dorazil kotouč do sítě Daniel Hroch, což nelibě nesl hostující brankář Hromada. O minutu a půl později udeřili domácí znovu. Trestuhodně dost času dostali nahrávající Jakub Lehečka i z mezikruží zakončující Lubomír Kovařík a Šumperk vedl již 3:0.

Rychlé branky zcela změnily dosavadní obraz hry druhé třetiny. Tlak hostů ustal, domácí naopak pečlivě bránili. Snahu jim ulehčil i soupeř zbytečnými fauly, zvláště atak Sluštíka na Sedláka zcela mimo kotouč byl naprosto zbytečný. Jenže Draci si v úvodním předkole sezóny s gólovou produktivitou v přesilovkách nepotykali. V závěru třetiny pak dostal Jiří Půhoný navíc výhodu trestného střílení, ale byť puk skončil v síti, gól neplatil. Šumperský forvard totiž dosáhl branky až z dorážky.

Slibný tříbrankový náskok si tak Šumperk přenesl do poslední třetiny a v ní se blýskl parádní efektivitou v koncovce. Hosté, ačkoliv museli v úvodu poslední části hry znovu pykat za své prohřešky menšími tresty, se činili a snažili se často tlačit před Lakosila. Jenže byl to domácí celek, kdo dával branky. A tu první ve chvíli, kdy konečně mohla Kopřivnice hrát přesilovou hru. Jenže hosté místo snížení stavu nechali naprosto nepochopitelně dálnici na pravé strany obrany, po které si to namířil k Hromadovi Petr Gewiese a šumperský zadák nedal kopřivnickému brankáři šanci.

V 52. minutě měl tutovku na čepeli Gola, ale nedal, načež hned z protiútoku Šumperk skóroval popáté. Milan Ostřanský vymetl pavučinky v brance Petra Hromady nádhernou trefou. Tatrováci pak hráli další přesilovku, ale se stejným efektem jako tu předchozí - opět inkasovali. Do odvážného útoku ve dvou se vrhli Daniel Hroch a Vladimír Cink, první výpad sice nevyšel, pak ale z rohu kluziště nahazoval druhý jmenovaný před branku a Hromada si k překvapení všech srazil kotouč do sítě.

Draci zvládli úvodní zápas předkola play-off ve velkém stylu, uhájili hned na úvod čisté konto, pod které se podepsal skvělý Vlastimil Lakosil 30 zákroky. V pondělí tak bude cestovat šumperský výběr do Kopřivnice s klidem na duši a s vedením 1:0 v sérii. V druhém předkole pak i Valašské Meziříčí neinkasovalo a i díky dvěma brankám šumperského odchovance Tomáše Brunce vstoupilo výhrou 4:0 úspěšně do série s Novým Jičínem.

Jozef Zavadil (Šumperk): Musím chlapcům poděkovat, protože udělali první důležitý krok. Ten leckdy bývá nejtěžší, především kvůli psychice. Soupeř přijel a neměl co ztratit. Jsou silovější a Kopřivnice na to vsadila. Pro tým je dobré, že se prosadila třetí formace, je důležité, aby zápasy uměli rozhodovat všichni, ne jen tři hráči první lajny. Zítra lehce potrénujeme a budeme se připravovat na pondělí, kde to bude nesmírně důležité utkání.
Jaroslav Kofroň (Kopřivnice): Šumperk naše chyby trestal. Nám se nepodařilo proměnit ani jednu chybu a příležitostí bylo dost. Scházel nám důraz ped brankou a to jak před naší tak před jejich. Nic nevzdáváme. Ještě není konec série. Opět super fans.