Draci v Orlové na vítězství nedosáhli, přesto jdou do nadstavby s náskokem

Jaroslav Svoboda, sobota 8.1.2011
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté na Orlovou v posledním utkání základní části nestačili a po boji prohráli 3:5. Hlavně v úvodu zápasu Draci zaspali a po sedmi minutách museli stahovat dvoubrankové manko. To se jim podařilo, avšak ani jednou v zápase se hostům nepodařilo jít do vedení. Dvěma góly nepomohl k bodům ani zkušený Martin Ambruz, Adam Červenka pak za stavu 3:3 nedokázal proměnit trestné střílení. I přes ztrátu bodů drží Šumperk vedení v tabulce. Nadstavbová část začíná středečním domácím utkáním s doposud neznámým soupeřem, kterého určí až zbývající výsledky kola.
30.kolo sobota 8.1.2011
HC Orlová - DRACI PARS ŠUMPERK
5:3
(2:2, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Galvas (Ivan), 7. Moravec (Luka, Mikšan), 22. Hegegy (Ivan), 34. Valchař (Grygar, Ivan), 59. Ivan (Javín, Luka) - 14. Ambruz (Hulva, Holík), 15. Velecký, 26. Ambruz (Hulva). Rozhodčí: Šutara - Mikler, Bojda. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 980. Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.
Žídek (od 22. Šafránek) - Tomis, Grygar, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Škatula, Holuša, Galgonek, Moravec, Valchař, Štefanka, Javín, Ivan, Luka, Vnenk, Hegegy, Galvas, Samiec, Sznapka
Štůrala - Holík, Novotný, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Drtil - Novosad, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Červenka

K náročnému utkání na led Orlové odjeli Draci potvrdit vedoucí pozici v ligové tabulce, zároveň však věděli, že je se zkušeným a kvalitním soupeřem nebudou mít lehkou práci.

To potvrdili úvodní minuty zápasu. Aktivnější byli sice hosté, jenže góly dávali domácí. Tu první dokonce vstřelili ve vlastním oslabení. Během Mikšanova vyloučení ujel Ivan s Galvasem a obránce, který v minulosti v Šumperku krátce působil, otevřel po vybruslení zpoza branky skóre. Draci se pořádně ani neoklepali z inkasované branky a Štůrala lovil kotouč ze sítě podruhé. Tentokrát jej překonal Moravec, který dostal výtečně nabito od Vladimíra Luky. Po další brance z hole hokejisty se zkušenostmi ze šumperského dresu však domácí na tempu mírně upadli, naopak hosté se začali dostávat do utkání.

A mladému Žídkovi se začalo v brankovišti zle zatápět. Hulvovu ránu ještě vychytal, Brunce také, na další Hulvův pokus již nedosáhl. Ke vší Dračí smůle však kotouč zamířil vedle. Jenže Šumperk se dočkal. Holík se dostal až před branku a sám proti Žídkovi sice neuspěl, z dorážky Ambruze už ale gólově zapršelo. Rozjetí Draci pokračovali v tlaku a Žídek musel opět čelit Bruncovi, i tentokrát šumperského odchovance mladý orlovský gólman vychytal. Na příští střelu ale již nestačil a Michal Velecký svých jednatřicátým gólem v sezóně srovnal. Aktivní oboustranný hokej zaměstnával i nadále oba brankáře, v největších šancích však Štůrala Javína i Mikšana vychytal.

I druhá třetina nabídla poměrně dost branek, tentokrát ale vícekrát skórovali domácí. Ti šli znovu do vedení hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky a opět se prosadil hráč, který v minulosti působil v Šumperku. Přečíslení domácích zakončoval do odkryté branky obránce Alexandr Hegegy. Olejáři se snažili přidat co nejdříve čtvrtý gól, jenže i Draci hrozili před Žídkem a nakonec jej vyhnali z branky. Podruhé v utkání se prosadil Martin Ambruz. Mezi tyče Olejářů se postavil šumperský odchovanec Dušan Šafránek a pokračovalo se ve hře.

Šumperk po vyrovnání zatlačil Orlovou do obranného pásma, odkud si vytvářeli hosté i šance, jenže Šafránek pokusy kryl, popřípadě Drakům chyběla přesnost. Tlak pak uťal rozhodčí, který během krátkého rozmezí poslal na trestnou lavici Červenku a Novosada. Hosté však v početní nevýhodě ustáli tlak Olejářů a po návratu Červenky měli na dosah vedení. Červenka byl totiž faulován a hlavní rozhodčí mu nabídl opakovačku v podobě trestného střílení. Pokus šumperského útočníka mířil mezi betony Šafránka, za brankovou čáru však neprošel. A tak se dočkali Orlovští. Na brankovišti přesně dorazil kotouč do sítě Valchař.

Vedoucí celek tabulky zbraně nesložil a ještě do konce druhé třetiny několikrát zahrozil, jenže vytěžil z těchto šancí pouze vyloučení Hegegyho za podražení. Přesilovka Drakům příliš nevyšla, naopak po jejím skončení již ve 43. minutě ujížděl na brankáře Holuša a protože i on byl faulován, mohl orlovský forvard obdobně jako Červenka jet trestné střílení. Další pokus mezi betony opět nevyšel a Drakům stále žila naděje. Jenže Orlová nemínila hosty pouštět do příležitostí, naopak Luka v dalším úniku mohl zvýšit náskok, jenže nedal.

Šance Šumperka držel výtečný Štůrala, který musel čelit spíše přečíslením domácích. Jeho spoluhráči pak zkoušeli obléhat Šafránkovu klec, jenže odchovanec Draků držel bránu zamknutou. V 54. minutě měli dvě velké šance Studený a Holuša. Prvně jmenovaný netrefil prázdnou klec, druhého vychytal Štůrala. Draci ještě měli jednu početní výhodu, v ní však branku nevstřelili, za což pykali. Po Novotného faulu se Orlová dočkala v samotném závěru utkání také přesilovky a oproti Drakům ji dokázala využít. Ivan ujel obraně a nasadil Štůralovi kličku, kterou vyšperkoval přesnou střelou.

Orlová dohrála zápas bez větších problémů a připsala si důležité tři body. Draci i přes druhou prohru venku v řadě zůstávají jasně na čele tabulky.

Aleš Flašar, trenér Orlové: Hrál se velice kvalitní zápas s kvalitním soupeřem. Samozřejmě jsem rád, že jsme vyhráli, konečně se na naši stranu přiklonilo i štěstíčko. Porazit lídra ze Šumperka je vždycky dobré. Znovu se jen potvrdilo, že se hrál zápas na úrovni první ligy, byl hodně kvalitní. Myslím si, že víc k tomu asi ani nemám co říct.

Radek Kučera, trenér Šumperku: My jsme do toho zápasu vstoupili trošku zakřiknutě. Potom od dvanácté minuty už to bylo lepší, ale bohužel se nám podařilo jen srovnat ten dvougólový náskok. Druhá strana se hrála na obě strany a byla malinko poznamenána vyloučeními. Ve třetí třetině jsme to už museli otevřít, protože jsme prohrávali 4:3 a chtěli jsme vyrovnat. Bohužel se nám to nepodařilo a Orlová z toho vytěžila, protože má zkušené hráče a vytvořila si spoustu šancí. Gól na pět tři už vznikl z toho, že jsme to v oslabení museli zkoušet na riziko a bohužel to nevyšlo.