Draci v Berouně většinu zápasu vedli, vyhráli nakonec po nájezdech

Jaroslav Svoboda, středa 10.2.2010
B e r o u n - Stále stejný scénář mají zápasy Draků s Berounem v sezóně 2009/2010. Šumperk ve většině případů vede, sahá výrazně po tříbodovém zisku, aby Beroun v závěru dokázal srovnat či vstřelit vítězný gól. Stejně tak tomu bylo i utkání prvního kola play-out skupiny, kdy po brankách Matěje Pekra a Aleše Holíka vedli Draci 1:0 a 2:1, Medvědům se ale podařilo vyrovnat ve chvíli, kdy horko těžko hledali recept na defenzívu Draků. V prodloužení pak domácí tým ustál místy drtivý tlak hostujícího celku, navíc Veleckého branka nebyla uznána, tentýž hráč mohl rozhodnout i v 63. minutě, ale tentokrát kotouč do sítě nedostal. Na řadu přišly samostatné nájezdy, ve kterých skóroval pouze MICHAL VELECKÝ, který tak zaznamenal první gól v šumperském dresu.
p-out středa 10.2.2010
Medvědi Beroun 1933 - DRACI PARS ŠUMPERK
2:3sn
(0:1, 1:1, 1:0 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Šinágl (Bolf, Pavel), 57. Kafka (Bolf, Pavel) - 16. Pekr (Podešva, Sedlák), 37. Holík (Meluzín, Antonovič), rozhodující nájezd Velecký. Rozhodčí: . Vyloučení: 4:6, navíc Nedvěd (BER) 10 minut osobní trest a Podešva (SUM) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Cikánek - Nedvěd, Cunik, Růžička, Braniš, Višňák, Vojta, Bolf, Vlček, Kopecký, Fiedler, Novotný, Diviš, Rudovský, Pavel, Šinágl, Kafka, Kratzer, Luňák, Karpov
Daneček - Vosátko, Šafařík, Sedlák, Ondráček, Holík, Rimmel, Novotný, Pekr, Haas, Velecký, Červenka, Podešva, Hulva, Mihalík, Švaňhal, Meluzín, Antonovič, Daneček Jan, Janečka

S nutností vybojovat tři body vyhlíželi šumperští hráči, funkcionáři i fanoušci k utkání v Berouně. Šumperk sice vyhrál, ale "jen" po nájezdech. Na Medvědy tak pokrátil z jejich náskoku pouze bodík, na odpočívající Chrudim dva. Přitom Draci sahali po tříbodové výhře...

Opatrný úvod zápasu nepřinesl žádnou zajímavou podívanou ani v přesilovce šumperského mužstva, když hned ve druhé minutě musel na trestnou lavici Diviš. Po jeho návratu musel pro změnu oslabit svůj tým Haas a Beroun zahrál přesilovku aktivněji než hosté. Ale kromě sražené Rudovského střely se Daneček činit nemusel. Medvědi si střihli i kratičkou přesilovku 5 na 3, v ní se však k ničemu nestihli dostat a po Haasově návratu se Šumperk dokázal v poklidu ubránit. Obě mužstva v dalších minutách střílela jen sporadicky a často nepřesně, v 11. minutě znovu napřáhl Rudovský a Daneček ramenem vytěsnil kotouč mimo tyče. Ve 13. minutě vystřihla šumperská jednička další ostrý "save", když do lapačky schoval Daneček Novotného pokus. Domácí sice působili aktivněji, ale k žádnému většímu ohrožení nerozhodného stavu se nedostali. To se povedlo až Drakům, kteří sehráli v 16. minutě zajímavou kombinaci a Matěj Pekr sám před Cikánkem nezaváhal. Nastartovaní Draci pak dali domácím pocítit svou sílu, Červenka prakticky v zápětí v další obrovské šanci minul. Štěstí zkoušel i Mihalík, proti jeho individuální akci ale zasáhl Cikánek betonem.

Do druhé třetiny vstoupil Beroun v přesilové hře a hned po šestnácti vteřinách mohl srovnat Fiedler, ale Danečka nezaskočil. Takřka přesně minutu na to si oba hráči svůj souboj zopakovali, znovu uspěl Daneček. Domácí tým pak znovu aktivně tlačil hru před Danečka, ovšem střelecky čisté konto Šumperku příliš neohrozil. Pokusy Medvědů poklidu likvidoval hostující brankář. Až ve 29. minutě se pouhých 300 diváků dočkalo zajímavého okamžiku, Nedvědovu bombu tečoval Fiedler, kotouč však skončil nad brankou. Šumperk pozorně bránil domácí výpady až do 34. minuty. Bolfův pokus od modré tečoval za Danečkova záda Šinágl a Beroun srovnal. Dlouho se však Medvědi z vedení neradovali. Unikající a obráncem atakovaný Janečka sice Cikánka nepřekonal, ve 37. minutě se ale hosté dočkali. To seděl na trestné lavici Bolf a Draci mohli opět vytáhnout svého "snajpra". Meluzín namazal Aleši Holíkovi, který neomylně poslal kotouč do sítě. Až do konce třetiny měli více ze hry domácí, opět ale spíše v platonickém náznaku tlaku a převahy, Daneček si s nepříliš nebezpečnými pokusy domácích poradil.

Úvod třetí třetiny tentokrát symbolizovala hra Berouna ve čtyřech, ale Šumperk ji hrál pouze 24 vteřin. Poté musel na trestnou lavici i Velecký a poměr sil se srovnal. Ve 2. minutě třetiny napřáhl Rimmel, Cikánek jeho ránu vykryl vyrážečkou. Další nevýraznou přesilovku si domácí odehráli mezi 43. a 45. minutou, Danečkovo podražení skončilo nepotrestáno. Přesto se Medvědi stále snažili o srovnání, střelecké pokusy však končily často mimo, párkrát kontroloval situaci Daneček. Závěr třetiny se blížil, když v 55. minutě poslal kotouč do branky Pavel. Jenže Danečkova klec byla již v té době posunuta, za následné protesty musel na deset minut na trestnou lavici Nedvěd. V 55. minutě Cikánek vychytal Holíka, Draci drželi hru daleko od své branky. Jenže vedení neudrželi. Lukáš Bolf poslal kotouč před branku a Petr Kafka v ideální pozici srovnal. Berounští hokejisté se ještě snažili o třetí gól, Vlčkovo sólo brankou neskončilo. Naopak všichni svatí stáli u Medvědů v poslední vteřině třetiny. Na brankovišti mohl rozhodnout Haas, ale v obrovské šanci minul.

V prodloužení se hra odvíjela prakticky na jednu branku. Beroun zuřivě bránil drtivý tlak hostů, ve 44. vteřině nastavení dokonce Medvědi inkasovali. Ale Veleckého trefa nebyla uznána z důvodu hry vysokou holí. Rozhodnout pak mohl Holík, ale minul. V čase 62:41 už Šumperk takřka slavil, když Velecký objel berounskou branku a k zasunutí kotouče do poloprázdné klece mu scházel kousek klidu a více štěstí. Následně neuspěl ani Podešva, cestu do sítě si nenašla ani teč Romana Meluzína. Beroun ustál prodloužení a schylovalo se podruhé letos k samostatným nájezdům.

A znovu v nich uspěl Šumperk. Tentokrát o zisku prémiového bodu rozhodl Michal Velecký. Šumperk tak odváží z Berouna místo vysněných tří bodů "pouze" dva, v dalším programu jej ale čekají dva domácí zápasy v řadě. A ty budou další důležitou nápovědou v rozluštění letošní prvoligové hádanky: "Kdo sestoupí do 2. ligy společně s Havířovem?"