Draci prolomili novojičínskou defezívu a ovládli první semifinále

Jaroslav Svoboda, pondělí 21.2.2011
Š u m p e r k - Draci vstoupili do semifinálové série nejlépe jak mohli a porazili Nový Jičín vysoko 8:1. Po bezbrankové první třetině se šumperští hokejisté v té druhé trefili dvakrát, načež ve třetí části hry dokonali dílo zkázy a dalšími šesti góly poslali Nový Jičín k odvetě s pořádným výpraskem. Hattrickem se blýskl TOMÁŠ BRUNEC, další trefy přidali Sedlák, Červenka, Ambruz, Velecký a Holík. Jediný gól hostů a pokažené čisté konto Štůralovi zaznamenal Dušan Pelikán. V druhém semifinále porazila Orlová Přerov 3:0 a i ona si k odvetě na led soupeře poveze výhodu mečbolu.
SF1 pondělí 21.2.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HK Nový Jičín
8:1
(0:0, 2:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 24. Sedlák (Holík, Vrdlovec), 29. Červenka (Velecký), 43. Brunec (Matějka, Meluzín), 48. Brunec (Meluzín, Novotný), 50. Ambruz (Hulva), 52. Brunec (Meluzín, Matějka), 55. Velecký (Červenka, Tesařík), 56. Holík (Matějka, Novotný) - 49. Pelikán (Hruška). Rozhodčí: Kareš - Potůček, Tasch. Vyloučení: 4:5, navíc Pelikán (NJI) 10 minut nesportovní chování. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1498. Střely na branku: 40:28. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 8:1.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil, Gewiese, Navrátil - Novosad, Meluzín, Brunec - Ambruz, Hulva, Vrdlovec - Haas, Velecký, Červenka - Cink, Matějka, Fischer.
Šrámek - Toman, Andrýsek, Pelikán, Skaloš, Horák, Hruška, Petružálek, Pavlačka, Macháček, Gebauer, Štěpják, Havlík, Slavík, Gulda, Zedník, Chvostek, Uhlár.

Hodně obav panovalo mezi fanoušky Draků, jakým způsobem se bude prezentovat v brankovišti gólman hostů Šrámek a zda bude novojičínská defenzíva opravdu tak neprostupná, jak se stalo ve čtvrtfinále. Dlouho také soupeř odolával, ale pak se spustila salva, kterou se nedalo zastavit. Draci převálcovali v závěru soupeře za bouřlivých oslav publika.

Hned v úvodu se domácí pustili do soupeře ve snaze zajistit si co nejdřív náskok, jenže první větší šanci měli hosté, kdy Slavík v dobré pozici minul kotouč. Při následném vyloučení hostujícího Guldy se domácí prakticky vůbec nedokázali nastěhovat do pásma a zarputilá hra soupeře začala Šumperku dělat potíže. Ještě hůř mohlo být v šesté minutě, kdy Pavlačka napálil tyč Štůralovy branky. Jenže v dalších minutách se začala karta obracet a po ranách Andrýska s Tomanem začali více útočit domácí.

Po zastřelovacích pokusech Veleckého a Hulvy se do obrovské šance dostal Zdeněk Novosad, který sám před poloprázdnou brankou netrefil kotouč ideálně a Šrámek poprvé ukázal, že bude jako nefalšovaný upír z Nového Jičína pít Drakům krev. Ve 14. minutě jej ale překonal Sedlák, jenže v téže chvíli byla přerušena hra za údajný faul Ambruze, který se provinil nedovoleným bráněním. V 17. minutě musel zasahovat Štůrala proti Uhlárově ráně, novojičínský útočník následně ještě několikrát počastoval brankáře Draků štiplavou sekerou a strážce šumperské svatyně jen nechápavě koukal na hlavního sudího, proč nyní jeho píšťalka mlčí. Přesto šli hosté do čtyř, když špatně střídali a Draci tak v závěru třetiny mohli hrát přesilovku. Holíkovu bombu Šrámek pokryl, Ondráčkův pokus k brance nakonec ani nedoletěl a skončil sražen v rohu.

Druhá třetina začala zákrokem šumperského brankáře, aby hned z protiútoku rozezvučel Velecký tyč. Jeden z klíčových momentů přišel v úvodu 24. minuty, kdy Skaloš dostal dvě minuty za podražení a následná početní výhoda trvala jen šest vteřin. Po vyhraném bully dostal kotouč Vrdlovec k Holíkovi, který po modré čáře předal puk na Sedláka a jeho bomba skončila v síti. Tento gól Draky nakopl a hned vzápětí pálil Ambruz a Šrámek opět lapačkou kouzlil. Na druhé straně čelil tvrdé ráně Štůrala a další změť zbytečných seknutí po výstroji nastartovala domácí beky a opět se směrem k sudímu vyslal zoufalý Štůralův pohled, proč se nepíská. V dalších minutách přišly velké chvilky Adama Červenky. Ten ve dvou výpadech ještě Šrámka nepřekonal, ale v čase 28:46 bleskově najel z pravého křídla do pásma a jeho příklep skončil nechytatelně u tyče.

Draci i nadále hráli prim a ve 35. minutě poslal Tesařík u hrazení k ledu tvrdým hitem Skaloše, následně Ambruz provětral Šrámka bombou od modré. V další tutovce se ocitl v závěru třetiny Novosad, ale šumperský smolař bekhendem jen našel lapačku Šrámka. Poslední slovo během prostřední dvacetiminutovky měl Tomáš Brunec. Jeho zastřelování skončilo nejprve na betonu Šrámka, po chvíli pak na břevně! Přesto měla Bruncova chvíle teprve přijít a to nedlouho po druhé přestávce.

Hosté se mohli zpět do hry dostat v úvodních vteřinách třetiny, ale Štůrala ošemetnou situaci vyřešil a přišel kontr, který pohřbil naděje hostů. Matějka projel po křídle, načež puk z jeho hole skončil u Brunce, pro kterého nebyl problém dorazit kotouč do sítě. Domácí se po zvýšení náskoku snažili uklidnit hru a nepouštět se do žádného bláznění s hosty, kteří naopak potřebovali co nejrychleji korigovat stav. Jenže Pavlačkovu střelu Štůrala ve 47. minutě pokryl, z protiútoku selhalo Veleckému zakončení, jev v této sezóně prakticky nevídaný. Přesto se Šumperk dočkal. Utěšená kombinace přinesla čtvrtý gól a Tomáš Brunec měl před sebou gól jak na zlatém podnose. Hostům se vzápětí poprvé a naposledy v utkání podařilo překonat Štůralu, když se krásnou trefou zaskvěl Dušan Pelikán, dlouho své mírně procitnuté naděje při životě nedrželi. V 50. minutě totiž ujel Hulva, který vymyslel přihrávku na Ambruze hodnou mistrů a zkušený forvard takovou pobídkou v žádném případě nepohrdl. Úchvatná souhra domácích rozvášnila diváky, kteří již začali slavit vítězství.

Drtivý tlak domácích korunoval hattrickem Tomáš Brunec, jehož opět vyzval ke vstřelení branky výtečně hrající Meluzín. Šrámek opět neměl nejmenší šanci a další rány z milosti jej teprve čekaly. Matějkovu ránu ještě kryl, udržel i bombu Holíka, ale když se domácímu kotli podařilo po několika pokusech rozjet mexickou vlnu v hledišti, uťal ji sedmou trefou Draků v zápase Michal Velecký. Jeho bomba zapadla za Šrámka a bylo jasné, že o osudu zápasu je definitivně rozhodnuto. Zvláště když na dvě minuty putoval na trestnou hostující Havlík, jehož faul potrestal chvíli před naplněním 56. minuty Aleš Holík, který byl před utkáním vyhlášen v hlasování fanoušků nejpopulárnějším Drakem sezóny. Zdecimovaní hosté již v samotném závěru nic nevymysleli, domácí si naopak vítězství hladce pohlídali.

Šumperk tak vstoupil do semifinálové série drtivým vítězstvím 8:1, leč ve středu v Novém Jičíně bude začínat zápas za bezbrankového stavu. Snad se podaří Drakům proměnit mečbol a zajistit si opět s předstihem postup do dalšího kola play-off.

Radek Kučera (Šumperk): "Bylo to samozřejmě o té první brance, na kterou jsme museli čekat, bylo to tedy hodně o trpělivosti. Ale v první třetině byl poměr střel vyrovnaný, i když hlavně díky vydařené přesilovce hostů. Nakonec jsme začali víc přistupovat a vytvářet si šance.
Petr Kneblík (Nový Jičín): "První třetina byla z naší strany výborná, ale v té druhé vstřelili krásné branky Tomáš Sedlák a Adam Červenka a třetí gól rozhodl. Pak jsme šli na kolena, začali jsme kupit chyby. Chtěli jsme dát gól, tím jsme zase otevřeli obranu, a pak už se to těžko dalo zastavit. Ale ve středu to bude úplně jiný zápas.