Draci přišli o vedení 3:1, domů však vezou cenné dva body!

Zuzana Košťálová, Daniel Langer, pondělí 14.1.2013
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté se dnes vydali do Mladé Boleslavi, aby se utkali s tamějším celkem, který obsazuje první příčku tabulky první ligy. Bruslaři tedy byli jasným favoritem. Draci však ukázali svou bojovnost a potvrdili pověst „katů favoritů“. Skóre se otevíralo už ve druhé minutě utkání, kdy se trefil Matuš. Na tenhle gól dokázal poměrně brzo odpovědět Pabiška. Draci však šli do konce první třetiny znovu do vedení zásluhou Červenky. Za celou druhou třetinu byl k vidění jen jeden gól a to znovu ze šumperské hole přesněji od obránce Tesaříka. Mladá Boleslav měla pár tutových šancí, ale Štůrala je všechny zvládl pochytat. A tak drama přišlo až v 55. minutě, kdy Kasík snížil náskok Draků na 2:3. Vyrovnávací gól na sebe nenechal dlouho čekat a z trestného střílení se trefil domácí Nouza. V následném prodloužení branka nepadla a tak rozhodovaly až samostatné nájezdy. Drakům se podařily proměnit dva nájezdy. Nejdříve byl úspěšný Matuš, poté si rozhodující nájezd připsal JAKUB HULVA, a tak si Draci domů vezou dva body!
41.kolo pondělí 14.1.2013
BK Mladá Boleslav - DRACI PARS ŠUMPERK
3:4sn
(1:2, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Pabiška (Výborný, Toman), 55. Kasík (Vrbata), 57. Nouza - 2. Matuš (Červenka), 11. Červenka (Sedlák, Hlinka), 24. Tesařík (Plášek), 65. roz. náj. Hulva. Rozhodčí: Pražák - Fleg, Zíka. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. Diváci: 1830. Střely na branku: 51:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4.
Valent (od 24. Will) – Kasík, Pojkar, Němeček, Toman, Jindra, Chaloupka, Bohunický, Šmach – Nouza, Vrbata, Rys – Kafka, Výborný, Pabiška – Mikulík, Koudelka, Demel – Padělek, Jiránek, Pitule
Štůrala – Gewiese, Holík, Novotný, Pastor, Sedlák, Tesařík, Bail – Hlinka, Staněk, Meidl - Finsterle, Matuš, Plášek - Brunec, Hulva, Červenka - Němec, Skoumal, Rufer

Už od úvodních minut bylo jasné, čím že si to Šumperk zasloužil svou pověst katů celků ze špičky tabulky. Hostující hokejisté na své soupeře vlétli podobně, jako mytická stvůra, jež nosí ve znaku a hned první výraznější šance skončila v boleslavské brance. Únik dvou hráčů sice původně zakončoval Červenka, až jeho vyraženou střelu ale Radim Matuš přetavil ve vedoucí branku. Salith se z vedení ale neradoval příliš dlouho, hned první faul potrestal vyrovnávajícím golem po skvělé Výborného nahrávce za obranu Lukáš Pabiška. Šumperk ale, zdálo se, to vůbec nerozhodilo.

Bez ohledu na papírové předpoklady převáděli hosté aktivní a nebojácný hokej. Bruslaři měli problémy zachycovat soupeřovy protiútoky, a tak se brzy i Šumperk dočkal přesilové hry. Střílená přihrávka od modré našla zapomenutého Adama Červenku, jemuž už stačilo pouze nastavit čepel a usměrnit černý kousek pryže za Valentova záda. Závěr třetiny sice patřil celku z města automobilů, jistý Štůrala si ale za vydatné pomoci obětavé obrany poradil.

Neuvěřitelné okamžiky přinesl vstup do prostředního dějství. Hostující brankář chybně rozehrál po mantinelu a doslova nabídl soupeři gól. Kafka posunul před zcela prázdnou branku Výbornému, ten naznačil střelu a efektně se zbavil obránce. Jenže tímto manévrem poskytl dostatek času Štůralovi, aby tygřím skokem napravil své předchozí zaváhání a špičkou hokejky vyrazil kotouč mimo tři tyče. Jak už to tak bývá, nevyužitá šance byla potrestána na druhé straně prakticky z protiútoku Janem Tesaříkem. Výstřídavší obránce si sjel na Pláškovu přihrávku zpoza kruhů a do třetice rozvlnil síťku za Valentem. Pro boleslavského brankáře to byl zároveň poslední okamžik utkání, neboť ho vystřídal kolega Roman Will.

Výměna gólmanů kýžené povzbuzení do řad domácích hokejistů nepřinesla. Naopak, Šumperku jako by narostla křídla a po ledové ploše v kontrastu s matným výkonem Bruslařů doslova létali. Pomoci si domácí hokejisté mohli opět v početní výhodě, když Výborný našel napříč brakovištěm volného Pabišku, který zacílil do horní části branky. Po jeho zakončení kotouč vyletěl zpět do hřiště a rozhodčí k velké nelibosti boleslavských hokejistů a diváků rozpažil. Škoda, že v rámci 1. ligy není k dispozici alternativní posouzení situace videorozhodčím, díky mírnému zavlnění síťky a absenci charakteristického zvuku doprovázejícího nastřelení brankové konstrukce zůstávají nad celou situací viset otazníky. Bez ohledu na tento fakt, Draci si odváželi do závěrečné třetiny nadějné a především zasloužené vedení.

Podle očekávání vstoupili Bruslaři do třetího dějství aktivněji a s touhou ještě utkání alespoň srovnat. Úvodní tlak vyústil v ránu Jindry z mezikruží, proti níž Štůrala vytáhl instinktivní zákrok ramenem. Ve výhodné pozici se ocitl i Milan Mikulík, jeho pokus ale skončil jen na betonech hostujícího gólmana. V další ohromné příležitosti promáchl před odkrytou brankou Tomáš Nouza, v tu chvíli měli Bruslaři velký tlak. Celek z města automobilů se kontaktní branky přeci jen dočkal. Při hře ve čtyřech na obou stranách napřáhl na modré Jaroslav Kasík a nechytatelně uklidil kotouč do branky.

Bruslaři pokračovali v náporu a ve velké příležitosti byl faulován v samostatném úniku Nouza. Jelikož se neujala ani Vrbatova dorážka, rozhodčí zkřížil ruce nad hlavou a Tomáš Nouza se mohl postavit k trestnému střílení. Nejproduktivnější hráč Mladé Boleslavi naznačil kličku a neomylně zasunul kotouč Štůralovi mezi betony. Ve ŠKO-ENERGO Aréně se začínalo od nuly. Závěrečné minuty přinesly hektický závěr, vítězná branka mohla padnout na obou stranách, utkání ale dospělo až do prodloužení. V něm nejvýrazněji sahali po výhře domácí hokejisté po kombinaci Nouzy s Vrbatou, skóre se ale již neměnilo a na řadu musely přijít samostatné nájezdy.

Jako první jel šumperský Tomáš Sedlák, uprostřed kličky mu ale kotouč utekl a neuspěl. Tomáš Nouza si oproti tomu poslal Štůralu mimo tyče a zasunul do prázdné branky. Úspěšný byl i Radim Matuš, který si rozhýbal Willa a zasunul k tyči. David Vrbata nedokázal přehodit beton hostujícího brankáře. Jakub Hulva vymetl protor pod horní tyčkou, a když Pabiška se svou střelou neuspěl, ukázalo se, že šlo o branku vítěznou.

Jiří Slabý, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: Rozjížděli jsme se ztuha. Možná se malinko projevil ten týdenní tréninkový cyklus, který jsme si do toho všeho vložili. A pak asi i trochu smůla. Mohli jsme několikrát dávat do prázdné branky, ale vždycky jsme trefili nějakou hokejku nebo něco takového. Bylo tam pár diskutabilních momentů, jako třeba ten asi-gól Pabišky v polovině zápasu, ale nedíval bych se na to jako na něco rozhodujícího. Každopádně si ale myslím, že kluci předvedli velkou bojovnost. Za to, že ten zápas dokázali alespoň zremizovat, si určitě zaslouží poděkování. Dřeli a nic nevypustili.

Zdeněk Moták, trenér Salith Šumperk: Do Boleslavi jsme určitě nejeli s tím, že budeme hrát otevřený hokej. Chtěli jsme hrát především dobrou defenzivu a to se nám dařilo téměř po celý zápas. V závěru nicméně domácí ukázali, že jsou velice silným mužstvem, které má na 1. ligu spoustu individualit a technicky velmi vyspělých hráčů. Za tu remízu, kterou se nám povedlo uhrát, můžeme být jenom rádi, ačkoliv si myslím, že ji máme zaslouženě. Těší mě, že i když má Boleslav technicky lépe vybavené hráče, tak jsme přesto v nájezdech uspěli my. Hráčům za to patří smeknout.