Draci opět doma vítězně, Velecký pak znovu vykouzlil hattrick

Jaroslav Svoboda, pondělí 26.9.2011
Š u m p e r k - Dojem z nepovedeného zápasu v Ústí nad Labem napraven, šumperští hokejisté doma porazili 7:3 Litoměřice, když ani jednou nepustili soupeře do vedení. Hattrickem se blýskl kanonýr Michal Velecký, skóre otevřel již v první třetině Červenka. Draci se dvakrát prosadili z přesilových her, a to velmi rychle. Klíčovým se stal nástup do třetí třetiny, kdy gól na 5:2 zaznamenal Meluzín. I přes další snížení skóre ze strany hostů to pak byli jen domácí, kdo v závěru dokázal vstřelit gól. Šumperk i napotřetí doma vyhrál a napravil si v bouřlivé atmosféře šumperského zimního stadiónu pošramocenou psychiku z ústecké anabáze.
6.kolo pondělí 26.9.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Stadion Litoměřice
7:3
(1:0, 3:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 9. Červenka (Velecký, T. Drtil), 27. Velecký (T. Drtil), 28. Plášek (Novotný), 30. Velecký (Cink, Křetínský), 44. Meluzín (Mičulka, Novotný), 54. Velecký (Haas, Křetínský), 56. Skoumal (Tesařík, Sedlák) - 22. Holomek (Suchý), 36. Šinágl (Hora), 51. Gengel (Novák). Rozhodčí: Schmejkal - Kašík, Wesley. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1685. Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 7:3.
Štůrala - Novotný, Holík - Ondráček, Sedlák - Drtil T., Křetínský - Drtil L., Tesařík - Plášek, Meluzín, Mičulka - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Velecký, Cink - Skoumal, Vrána, Haas.
Salfický - Hora, Kříž - Kružík, Drábek - Holomek, Suchý - Smetana, Soukup - Tvrzík, Šinágl, Kafan - Hašek, Slížek, Horčička - Gengel, Belay, Tůma - Novák, Hlusička, Keltner. Trenér: Setíkovský.

Kouzlo šumperské hokejové stařenky přetrvává. Nováček první ligy se potřetí v letošní sezóně představil doma, a potřetí odešel z ledu jako vítěz. Hosté z Litoměřic pak nedokázali zapomenout na výsledkové neúspěchy s Jihlavou a Kadaní.

V Šumperku byl opět k vidění velmi aktivní hokej, ofenzivní oboustranná podívaná, kdy se oba týmy snažily hlavně něco vymyslet na místo zbytečné tvrdosti. Aktivněji vstoupil do zápasu domácí tým, když po necelé půl minutě musel poprvé Salfický do zákroku proti Holíkově příklepu. Když na druhé straně obdobně zastřeloval Drábek, došlo na první vážnější akci zápasu. V polovině druhé minuty se do šance dostal navrátilec Marek Haas, který před odkrytou brankou však netrefil kotouč.

Následná vzájemná oťukávaná přinesla více vzruchu až v osmé minutě, tentokrát před Štůralou. Střílená přihrávka Jaroslava Haška našla hůl Petra Horčičky, jeho pokus ale skončil na betonech Štůralových. Jenže potvrdilo se nedáš - dostaneš. Z protiútoku se otevíralo skóre zápasu, když si sice hosté počínali nedovoleně, ale v signalizované výhodě trefil Červenka přesně růžek Salfického branky a domácí stadion slavil poprvé.

Hned vzápětí mohlo být na Šumpersku ještě veseleji, ale Lukáš Mičulka nepropálil Salfického skrze betony. Otřesení hosté se v těchto chvílích utkání spíše hledali, do správné provozní teploty se pomalu dostávali i domácí fanoušci, zastřeloval se pak i Velecký. V šestnácté minutě nadvakrát zkoušel pozornost ostříleného brankáře hostů, Salfický byl na místě. Do konce úvodní části hry si domácí hlídali náskok, který měl v té druhé dvacetiminutovce vzít brzo za své.

Litoměřičtí totiž o přestávce nabrali dech a bůh ví, co hostujícím hráčům natloukl do hlavy Jindřich Setikovský. V čase 21:57 však bylo vyrovnáno, když Holomek nasadil kličku na červené, přejel modrou, napřáhl, a zasadil kotouč přímo do šibenice. Jenže autor branky musel o chvíli později na trestnou lavici a tak možný nástup Litoměřic byl utlumen. Salfický navíc musel hasit požár z holí dvou "pyromanů" Veleckého s Drtilem, kteří odehráli velmi aktivní a vyvedené utkání.

V polovině 27. minuty se již skóre měnilo. Drtil přiťukl Veleckému, ten si udělal z hostujících bránících hráčů komparsisty a Salfickému v zakončení nedal šanci. Ochozy ještě slavily druhý šumperský gól a přišla pro hosty další rána. Ránu svátečního střelce Novotného vyrazil Salfický pouze do prostoru, ve kterém vládl Plášek, a zkušený forvard poslal středně vysokou střelou domácí do dvougólového vedení. Smršť z jesenických hor nebrala konce a nikdo při posledním trendu šumperských přesilovek nemohl tušit, že Belay si po nedovoleném zákroku nestihne ani zahřát trestnou lavici. Po šesti vteřinách přesilovky Draků musel zpět do hry, když opět úřadoval Velecký. Ten doklepl za Salfického Cinkovu vyraženou střelu a Litoměřice znovu doplatily na pasivitu v oblasti brankoviště.

Tlak domácích pokračoval i nadále, v další velké šanci neuspěl Mičulka, chvíli po něm i Vrdlovec. Pak ale dostali přesilovku do vínku hosté a ve velké šanci se ocitl Gengel, který musel o první přestávce kvůli krvavému zranění převléci svou desítku za dres s číslem 25. Druhý pokus střelce úvodní litoměřické branky Holomka tentokrát nebyl příliš povedený a Draci následně vyhodili, přesto brzo po skončení přesilovky povolili hostům vrátit se do zápasu. Horův pokus tečoval do šibenice Šinágl. Brzo poté mohl domácím vrátit tříbodový náskok obránce Drtil, který předvedl neuvěřitelnou drzost, prosmýkl se přes střední pásmo i mezi dvěma obránci, tísněn dokonce vystřelil a Salfický musel děkovat bohu, že kotouč šel jen těsně mimo.

Další šanci likvidovat manko měli hosté v úvodu třetí třetiny při vyloučení Sedláka, ale v přesilovce nedokázali nic vymyslet proti aktivnímu pojetí hry Draků. Ti udrželi kotouč po celé dvě minuty mimo Štůralův dosah a dostřel. Naopak to byli domácí, kdo skóroval. Minutu po návratu Sedláka na led naservíroval Mičulka krásný kotouč Meluzínovi, ten si počkal, až se Salfický natáhne v brankovišti, a v souboji dvou dvojnásobných mistrů světa se radoval ten šumperský. Od té doby bylo zaděláno na domácí vítězství, zvláště když museli brzo poté hosté do tří.

Jenže ani palba na Salfického branku další gól nepřinesla, Litoměřice se ubránily, navíc měly možnost brejku, ten ale obránci Draků na modré se štěstím zastavili. Střeleckou smůlu neprotrhl ani Mičulka, který v 50. minutě v další přesilovce zahodil stoprocentní šanci, nad čímž jen nevěřícně kroutil hlavou. A pak přišel trest. Po Holomkově přihrávce se k zakončení dostal Gengel a rozdíl ve skóre byl znovu pouze dvoubrankový. Šumperským fandům vyvstalo na mysli ztracené dvoubrankové vedení z posledního domácího duelu, kdy Kadaň ještě dokázala na poslední chvíli dotáhnout utkání do prodloužení, tentokrát ale Šumperk situaci ustál.

Navíc mohl kontrovat již během vlastního oslabení, Červenka v aktivním forčekingu získal kotouč a jeho tvrdá bomba rozezvučela Salfického břevno. Šumperk odehrál oslabení bravurně, a sotva se Meluzín vrátil na led, tak musel na opačnou stranu trestné lavice hostující Soukup. A neposeděl si za katrem dlouho, Velecký již po jedenácti vteřinách přesilovky zkompletoval hattrick, čímž již podruhé letos štědře naplnil klubovou kasu.

Apetit Draků ale neznal konce a Salfický si musel trápení vypít až do samého závěru zápasu. Mladý Skoumal v 56. minutě propálil Salfického a stanovil konečný účet utkání. Za bouřlivých ovací publika Šumperk znovu doma vyhrál a v tabulce se vyšplhal na šesté místo. Ve středu odjíždí Draci do Mostu, poslední část severočeského pětiboje přinese souboj nováčků.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Na rozdíl od předchozích zápasů nám to tam dnes padalo a myslím si, že jsme byli i trošku lepší. Dneska to o brankáři nebylo, protože chyby dělala obrana hostů. Je dobře, že máme další tři body, ale nesmíme se uspokojit s tímto přídělem a dále pokračovat.

Jindřich Setikovský, HC Litoměřice: Prvních deset minut jsme měli nějaké šance na to, aby jsme dali gól, které jsme bohužel nevyužili. Od prvního gólu, který jsme dostali, se naše hra rapidně zhoršila, chtěli jsme hrát střední pásmo, dělali jsme chyby před naší bránou, kde jsme nebyli důrazní. Šumperku jsme to dnes velice usnadnili.