Draci nestačili sežehnout Rebely, ti poprvé v sezóně vítězí

Martin Schwarz, Luboš Vácha, středa 1.10.2014
Ve třech kolech po sobě měl Salith Šumperk na programu zápasy s týmy sídlícími na Vysočině. Nejdříve vyrazil do Jihlavy, poté doma přivítal Třebíč, aby následně balil zavazadla s výstrojí do Havlíčkova Brodu. Rebelové stále čekali od startu soutěže na úvodní výhru, právě s Draky začala jejich nelíbivá série proher, ještě během letní přípravy. Lépe vyrukoval k utkání náš soupeř, už v polovině zahajovací části vedli domácí 2:0, před první sirénou stihl za modrožluté snížit MARTIN NOVOTNÝ. Avšak Havlíčkobrodští před počátkem závěrečného dějství drželi zpátky náskok dvou gólů, zásluhou využité přesilovky. Červenobílí dále jen potvrdili zisk zatím jediné výhry sezóny, Šumperk prohrál na Vysočině konečných 2:4, když na samotném konci korigoval stav Lukáš Žálčík.
9.kolo středa 1.10.2014
BK Havlíčkův Brod - DRACI PARS ŠUMPERK
4:2
(2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Kotaška (Endál, Sedláček), 9. Kuchta (Milfait, Staněk), 33. Babka (Maliník, Pavlíček), 46. Endál (Zucker) – 11. Novotný (Vávra), 59. Žálčík (Moskal, Staněk). Vyloučení: 8:7, navíc Troliga (HBR) 10 minut OT, Staněk 10 minut (SUM) OT, Žálčík (SUM) 10 minut OT. Využití: 2:2. Diváci: 495. Střely na branku: 33:41. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Svoboda – Kolář, Pavlíček, Semrád, R. Staněk, Zítka, Kotaška, Sedlák, Piegl – Rousek, Maliník, Babka – Zucker, Endál, Sedláček – Micka, Troliga, Půlpán – Milfait, Kuchta, Kopta
Koutský – Holík, Drtil, Dietz, Gewiese, Novotný, Slavík, Starý – Haas, Velecký, Plášek – A. Staněk, Moskal, Žálčík – Brunec, Berger, Vávra – Cink, Vachutka, Kužílek

První půle úvodního dějství náramně svědčila domácímu týmu, který si během ní vydobyl dvoubrankový náskok. Havlíčkobrodští fanoušci se poprvé zaradovali v průběhu 8. minuty. Celou gólovou akci zahájil svižný útočník Lukáš Endál, jenž se pokusil objet klec a z obloučku zakončit ke Koutského levé tyči. Puk se ale ze skrumáže před brankovištěm dostal na modrou čáru, odkud jej do sítě napálil Ivo Kotaška.

Tím gólová euforie Rebelů nekončila. V čase 8:40 už na světelné tabuli svítil stav 2:0 a branku měl na svědomí mladý útok, konkrétně Jan Milfait a Petr Kuchta. Jan Milfait se s pukem vytáhl z pravé strany až k rohu brankoviště. Z druhé vlny si najížděl zcela volný Petr Kuchta. Ten po krátkém zamíchání vystřelil přesně nad Koutského beton a zvýšil. Čtyřicet šest sekund po uplynutí první poloviny úvodní části se z kontaktní branky mohli radovat Draci, a to zásluhou využité početní výhody. Jeden z hostujících obránců vypálil do davu před Svobodou. Kotouče si všiml bystrý Kamil Vávra, který neváhal a přihrál jej Martinu Novotnému, jehož střela bez váhání skončila za Svobodovými zády. Další branku v první dvacetiminutovce už diváci v Kotlině neviděli.

Zajímavé drama přišlo v 25. minutě, kdy bylo na stranu Draků nařízeno trestné střílení a „exekutorem“ byl Michal Velecký. Ten si při nájezdu najel k levé straně, hbitým pohybem se pokusil vymíchat brankáře a hledal skulinku mezi jeho betony, tam však žádná nebyla.

Další gól zápasu přišel až ve 33. minutě, radovali se Rebelové. Nejprve střílel od modré čáry David Pavlíček, ale kotouč se odrazil pryč od brankoviště. Naštěstí pro Rebely k hokejce Romana Maliníka. Ten sklepl kotouč do mezikruží, kde číhal napřažený Jakub Babka, jehož přesný příklep zamířil k levé tyči.

Havlíčkův Brod byl střelecky aktivnější také v posledním dějství. Rebelům se totiž podařilo během 46. minuty znovu skórovat. David Zucker si s pukem dojel až do mezikruží, tělem si pokryl kotouč a stáhl se na levý kruh, přičemž poslal efektivní zadovku na střed kluziště. Tady už byl připravený Lukáš Endál, který dělovkou bez dlouhé přípravy vymetl pavučiny u levého horního rohu.

Trochu dramatický závěr přišel zhruba minutu a půl před závěrečnou sirénou. Lukáš Žálčík se proháčkoval skrz domácí obranu až před brankoviště, kam mu byl zpoza branky adresován puk. Žalčík se bez váhání trefil do poloviny odkryté klece. Tato branka Draky velmi nakopla a ti v posledních vteřinách zápasu doslova vařili domácí defenzívu. René Svoboda musel vytáhnout několik pěkných zákroků, čímž udržel vedení Rebelů až do konce utkání. Tři body tak zůstaly na ledě Kotliny. Svěřenci trenérského dua Miroslav Barus – Richard Cachnín se po osmi prohrách v řadě radují z prvního tříbodového vítězství.

Miroslav Barus (HC Rebel Havlíčkův Brod): My jsme šli do zápasu s tím, že musíme vyhrát a je jedno, jakým způsobem. Chtěli jsme hrát zodpovědně, což se nám podařilo. Dali jsme první góly, kluci se chytli a odehráli zápas velice dobře. Doufám, že je to odrazový můstek, že to mančaft nakoplo. Sami hráči cítí, že to funguje, byli spokojení po zápase. Nejdůležitější bylo, že jsme dali na začátku góly, to nás trošku uklidnilo. Ale za stavu 2:0 ukázal soupeř svoji sílu, byl to nebezpečný mančaft směrem dopředu a celý zápas v tom pokračoval, byl nepříjemný. Pro nás bylo vedení důležité, abychom se uklidnili a hráli jsme to, co jsme potřebovali.