Draci neproměnili spoustu šancí a nebezpečně se přiblížili druhé lize

Petr Matěj, pondělí 15.2.2010
Š u m p e r k - Ačkoliv byli šumperští hokejisté dvě třetiny ve veledůležitém duelu s Chrudimí lepším týmem, všechny body putují na východ Čech. Vítězství hostům zařídila dvojice Fořt - Král, která měla prsty ve třech ze čtyř branek hostů. Do vedení šla Chrudim již ve 2. minutě zásluhou Zadiny a před odchodem výše zmíněná dvojice zajistila Orlicím dvoubrankové vedení. Od druhé dvacetiminutovky však iniciativu převzali Draci, rychle snížili Veleckým a na ojedinělou šanci, kterou Chrudim využila, reagoval dalším snížením Haas. Domácí pak zahodili několik tutovek, branka při power-play nebyla uznána, jelikož byla dosažena rukou. Šumperk musel vyrovnat, hra vabank však kýžený gól nepřinesla. Král pak trefou do prázdné branky poslal Draky jednou nohou do druhé ligy.
p-out pondělí 15.2.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Chrudim
2:4
(0:2, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 21. Velecký (Červenka, Šafařík), 29. Haas (Velecký, Vosátko) - 2. Zadina (Martinec, Žák), 17. Fořt (Král), 25. Král (Fořt), 59. Král (Fořt, Vágner). Rozhodčí: Jaromír Vampola - Tomáš Goňa, Pavel Obadal. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 950. Střely na branku: 50:31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.
Daneček L. (Čiliak) - Vosátko, Šafařík, Sedlák, Platil, Holík, Rimmel, Novotný, Ondráček - Haas, Velecký, Červenka - Podešva, Hulva, Pekr - Mihalík, Meluzín, Antonovič - Daneček, Janečka, Švaňhal.
Landsman (Němec) - Drtina, Malinský, Klejna, Rákos, Buchtele, Toužimský, Mocek P., Zadina, Martinec, Žák, Mocek D., Vágner, Fořt, Král, Varga, Charousek, Semorád, Radil, Blažek, Šeda.

Utkání mezi Šumperkem a Chrudimí začalo zhruba s desetiminutovým zpožděním. Důvodem byla dvě poničená plexiskla, která musela být strojníky vyměněna. Delší pauza mezi rozbruslením a úvodním buly pak prospěla lépe hostům. Ti se po 82 sekundách hry prosadili poprvé, Daneček zaváhání třinecké posily Platila napoprvé napravil, na střelu Marka Zadiny už však nedosáhl – 0:1. Hosté se s jednobrankovým vedením a stále se tlačili před domácího brankáře, avšak na chvíli zapomněli bránit. V obrovské (a dá se říci jediné v první třetině) šanci Draků se ocitl Velecký, který však trestuhodně minul odkrytou Landsmanovu svatyni. Po faulu na Rimmela pak měli šumperští k dispozici přesilovou hru, ve které se dostali k několika střelám, avšak žádná neměla potřebnou razanci a přesnost, tudíž Landsman neměl problémy udržet čisté konto. Červené světlo tak stále zůstalo za chrudimskou brankou zhasnuté, rudá kolegyně za zády Lukáše Danečka se však brzy rozzářila podruhé. V polovině třetiny sice Daneček několika excelentními zákroky zabránil téměř jisté brance Orlic, avšak hrubku Sedláka, po níž si to v souboji mezi čtyřma očima rozdal domácí brankář s Patrikem Fořtem, už rudé světlo zářilo. Fořt zamířil přesně mezi nohy a v 17. minutě se měnilo skóre zápasu – 0:2. Tato branka byla impulsem pro některé šumperské příznivce, kteří si tak vyzkoušeli kvalitu a hlasitost svého hvízdání. Zbytek první dvacetiminutovky se poté dohrával převážně na polovině domácích, výjimku tvořilo posledních sedm sekund, kdy se Draci po zakázaném uvolnění hostů dostali k náznaku šance, ovšem opět s nulovým efektem. Do kabin tak šli veseleji svěřenci trenéra Rohlíka s vědomím dvoubrankového vedení.

A možná ukolébáním z vedení se domácím podařilo po devíti sekundách druhého dějství snížit. Po ose Šafařík – Červenka – Velecký se kotouč dostal až za Landsmana. Autorem této trefy byl Michal Velecký – 1:2. Draky tato branka neuvěřitelně povzbudila a obraz hry se změnil. Zatímco v první třetině byla lepší Chrudim, druhá dvacetiminutovka patřila Šumperku. Na tlak však hosté dokázali odpovědět nejlépe, jak mohli. Ve 25. minutě se z ojedinělé chrudimské šance prosadil podruhé v utkání Patrik Fořt a hosté znovu vedli o dvě branky – 1:3. Svěřenci trenéra Číhala však nesložili zbraně a neustále bušili na svatyni Landsmana. Několik vyložených šancí ještě tento brankář dokázal pokrýt, střelu Veleckého ve 29. minutě však pouze vyrazil k Marku Haasovi, který pohotovou dorážkou snížil na rozdíl jediného gólu – 2:3. Tlak Šumperka pak byl přibrzděn vyloučením Holíka, Chrudim se však v nabídnuté početní převaze nedostali téměř k ničemu. Přesilovku pak měli k dispozici v polovině utkání i Draci, oproti Orlicím jí však zahráli podstatně lépe. Po střele Holíka z první dokonce zvonila tyčka hostující branky. Domácí však vyrovnat nedokázali a až těsně před koncem třetiny se k šancím dokázala propracovat i Chrudim, Zdeněk Žák však ve své šanci minul. Časomíra tedy po čtyřiceti minutách ukazovala stav 2:3 a předpovídala tak napínavý duel poslední třetiny.

Ta však v nijak oslnivém tempu nezačala, větší rozruch přineslo až vyloučení Toužimského. A byli to paradoxně hosté, kteří měli v oslabení největší příležitost. Lukáš Král se v samostatném úniku nerozpakoval a na kruzích tvrdě vystřelil. Jeho puklice však postrádala přesnost. Drakům se v přesilovce příliš nedařilo, k většímu ohrožení Landsmana se nedostali. Chrudim se pak pokusila vystrčit růžky, deset minut před koncem už se však začala soustředit na udržení vedení. Domácí se tak snáze dostali do tlaku, ten na chvíli přerušil hostující kouč, který si v čase 50:55 vyžádal oddechový čas. Ten se ukázal jako dobrý tah od Pavla Rohlíka, domácí se poté nemohli dostat do šance, ovšem v 55. minutě nebyl daleko od vyrovnání Haas, který však pas od Veleckého nedokázal zužitkovat. K dalším šancím se Šumperk nedostal, Chrudim dobře bránila střední pásmo a Drakům se nedařilo ohrozit Ladsmanovu branku. V čase 57:15 pak time-outu využil i Svatopluk Číhal. Ten navíc odvolal Lukáše Danečka z brány a Draci hráli vabank. V power-play byli domácí několikrát blizoučko k vyrovnání. Šumperští hokejisté dokonce branku vstřelili, ta však byla docílena rukou a nemohla být nebyla. Rozhodnutí pak minutu před koncem přinesla trefa Lukáše Krále, na kterého čekala jen prázdná branka – 2:4. Chrudim si tak ze Šumperka odvezla tři body a udělala obrovský krok k záchraně. Naopak Šumperk je jednou nohou ve druhé lize. O jiskřičku naděje budou Draci usilovat ve středu proti Berounu, Chrudim bude mít pauzu.