Draci ani ve čtvrtém vzájemném utkání nedokázali Olomouc porazit

Zuzana Košťálová, Redakce, sobota 18.1.2014
Draci se v sobotní podvečer utkali s krajským rivalem z Olomouce. Byl to již jejich čtvrtý vzájemný zápas v letošní sezóně. Po první třetině však draci prohrávali 5:3, ale svému soupeři dokázali vzdorovat až do konce zápasu. Za Šumperk se do brány v páté minutě postavil Vratislav Vajner. V olomoucké svatyni také došlo ke změně brankářů, avšak až v minutě patnácté, kdy Vošvrdu nahradil Halász. Utkání bohaté na góly tak skončilo lépe pro domácí Olomouc, která si připisuje do tabulky tři body.
41.kolo sobota 18.1.2014
HC Olomouc - DRACI PARS ŠUMPERK
8:5
(5:3, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 1. Řípa (Pekr, Kindl), 4. Kindl (Crhák), 5. Kindl (Houdek, Řípa), 9. Knotek (Rác, Staněk), 13. Vodný (Bartoň, Knotek), 35. Vodný (Diviš, Janáček), 51. Knotek (Rác), 52. Houdek (Kucharczyk, Selingr) – 11. Novotný (Plášek, Holík), 14. A. Staněk (Žálčík, Moskal), 15. Sedlák (Dudáš), 46. Haas (Holík, Půhoný), 60. Dudáš (Žálčík, Holík). Rozhodčí: Přikryl – Lukš, Novák. Vyloučení: 6:8, navíc Pekr (OLO) trest ve hře. Využití: 1:2. Diváci: 2674. Střely na branku: 43:35. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3, 6:3, 6:4, 8:4, 8:5.
Vošvrda (15. Halász) – Houdek, Ondrušek, Kadela, Janáček, Bartoň, Staněk R., Drtil – Pekr, Kindl, Řípa – Kucharczyk, Herman, Selingr – Rác, Knotek, Vodný – Crhák, Diviš
Štůrala (5. Vajner) – Pastor, Starý, Holík, Gewiese, Novotný, Sedlák, Tesařík, Dudáš – Půhoný, Plášek, Haas – Žalčík, Staněk A., Moskal – Skoumal, Červenka, Brunec – Langr, Sedláček, Chomič

Šumperští hokejisté zajížděli do Olomouce s touhou poprvé letos v krajském derby bodovat, ale stejně jako v minulém utkání s Mladou Boleslaví i tentokrát neustáli začátek zápasu. A od toho se pak celý duel vyvíjel.

Již v páté minutě totiž zamířil na střídačku Tomáš Štůrala, kterého nejprve prostřelil po pouhých 22 vteřinách hry Jiří Řípa, a když pak během pouhých čtyřiceti vteřin dvakrát skóroval i Denis Kindl, musel do branky Vratislav Vajner, Radek Kučera zároveň sáhl po oddechovém čase.

Domácí byli při chuti a v úvodu byl jejich každý pobyt v útočném pásmu předzvěstí problémů pro hosty, a nakonec se Kohouti prosadili ještě počtvrté, když se trefil Knotek, který stál na konci přečíslení. Zdálo se, že time-out drakům nepomohl, situace se pro Šumperk rozhodně nevyvíjela nikterak ideálně.

První vlaštovkou však byla rána Martina Novotného, který v přesilovce prostřelil Vošvrdu. Jenže za dvě minuty byl stav opět o čtyři góly, prosadil se Vodný z otočky. A zdálo se, že možný vzestup a návrat draků do zápasu byl ze strany domácích zažehnán. Jenže Šumperk vstřelil velmi důležité dva slepené góly, které ještě zamotaly dějstvím. Nejprve Aleš Staněk dostal krásnou přihrávku zpoza branky, kterou pohotově zakončil, výborné střídání druhé formace dovršila bomba Tomáše Sedláka. A tak i Petr Fiala střídal brankáře.

Šumperk i přes několik šancí domácích třetinu dohrál bez inkasované branky, a do druhé části hry tak vstupoval s nadějemi na návrat do kontaktu s Olomoucí. A opravdu to byli hosté, kdo v prostřední dvacetiminutovce diktoval tempo. A diváci viděli hokej hodný derby, plný osobních soubojů i střeleckých příležitostí. Hosté stáhli hru na tři formace, kdy se místo Skoumala na centr třetího útoku posunul zlínský mladík Sedláček. A Šumperku změna prospěla.

Jenže jestli v první třetině inkasoval Vošvrda tři góly, Tomáš Halász na dlouhé minuty zavřel klec a likvidoval drakům, často s velkým štěstím, obrovské šance. Další snížení měl na hokejce Moskal, za Halászem dokonce zvonila i tyč. Jenže Olomouc náskok udržela, a poté zásluhou Vodného udeřila pošesté.

Přestřelce konec ještě nebyl. Šumperk ještě do konce třetiny, i na začátku té třetí měl několikrát na hokejce gól, ale uspěl až ve 46. minutě Marek Haas, který opakovanou střelou propálil Halásze. Do konce utkání zbývalo dost času na likvidaci dvougólového náskoku, jenže urputná snaha skončila znovu na Halászovi, a definitivně naděje draků ukončily další dvě branky inkasované v rychlém sledu.

Nejprve totiž v pádu v průniku mezi beky skóroval Knotek, pak od modré propálil Vajnera Houdek. Za stavu 8:4 se zdálo být o osudu zápasu rozhodnuto, přesto derby nabídlo dva důležité momenty. Tím prvním byl zákrok Pekra na Sedláka, po kterém skončil šumperský obránce a nejproduktivnější obránce ligy se silně krvácejícím zraněním hlavy na ošetřovně. Pekr inkasoval za zbytečný zákrok trest ve hře.

Druhým momentem pak ještě byla trefa Martina Dudáše, který v závěrečných vteřinách doklepl do sítě kotouč, který v náruči neudržel Halász. Šumperk sice nastřílel nejlepší obraně soutěže během šedesáti minut pět branek, což se zatím žádnému jinému týmu ligy nepodařilo, jenže jich také osm, zvláště v nezdařeném úvodu duelu, inkasoval.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Měli jsme špatný vstup do zápasu. Hráli jsme nepřesně, prohrávali jsme osobní souboje. Olomouc vytěžila maximum, z každé střely na bránu dala gól. I přesto jsme se podle mě dokázali zvednout. Druhou třetinu jsme byli lepší, vytvořili jsme si spoustu šancí a obdrželi jsme jen jeden gól. Třetí třetina byla po dalších obdržených brankách víceméně už rozhodnutá. Snažili jsme se hrát až do konce, měli jsme přesilovou hru a podařilo se nám snížit na rozdíl tří branek.
Jiří Dopita (HC Olomouc): Nemyslím si, že bychom v první třetině vytěžili z minima maximum. Měli jsme mnohem více šancí. Souhlasím s trenérem soupeře, že byli ve druhé třetině lepší. My jsme přestali trošičku hrát, ale nestalo se nám to poprvé, když vedeme o tři nebo čtyři branky. Začínáme pak myslet jen na útok a chceme dát patnáct nebo dvacet gólů. Vzadu máme hrozné díry a děláme si sami problémy. V poslední třetině nás uklidnila vstřelená branka.