Brankou v poslední vteřině se Valaši ujali vedení 1:0 v sérii

Kristýna Guricová, Kristýna Guricová, Svoboda Jaroslav, pondělí 23.3.2009
Š u m p e r k - První semifinálové utkání mezi Šumperkem a Vsetínem vyznělo lépe pro Valachy. Vsetínští se ujali v 18. minutě vedení a když už to vypadalo, že si ho udrží až do samého konce, prosadil se 7 minut před závěrečnou sirénou Jakub Hulva. Na ledě se tak začínalo od znova. I přes to, že Draci zasypávali vsetínského brankáře po celý zápas jednou střelou za druhou, více branek se jim již vsítit nepodařilo. Rozhodujícím momentem zápasu tak byla až poslední vteřina 3. části, ve které Josef Štraub nahodil puk od modré a ten nešťastnému Maláčovi propadl až za brankovou čáru. Druhé utkání série se hraje ve středu od 18 hodin na zimním stadionu Na Lapači.
SF1 pondělí 23.3.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - VHK ROBE Vsetín
1:2
(0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 53. Hulva (Stejskal) – 18. Klabačka (Šimek, Matula), 60. Štraub. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. Rozhodčí: Jeřábek – Tuizal, Vengřín. Diváci: 1800.
Maláč – Vrtík, Holík, Osina, Sedlák, Blanár, Ondráček – Duba, Meluzín, Vymazal – Brunec, Hulva, Ambruz – Novosad, Drábek, Stejskal – Čížek, Rozum, Domian.
Plšek (10. – 11. Rožník) – Matula, Šimek, Rajnoha, Černý, Zavrtálek, Haschka, Bezouška, Pšeja – Vaněk, Klabačka, Knebl – Mikeš, Štraub, Tesařík – Ašer, Podešva, Hrňa – Gajdošík, Gergela, Jurík.

Velké semifinále začalo. Šumperští fanoušci znovu mohli na svém ledě shlédnout boje ve vyřazovacích bojích 2. ligy skupiny Východ, tentokrát se však oproti prvnímu čtvrtfinále se Šternberkem opravdu hrálo klasické utkání vyřazovacích bojů. Jak Pavel Maláč, tak hlavně Lukáš Plšek se stali oporami svých týmů a zápas nakonec rozhodl gól, který se stane šumperským příznivcům černou můrou.

Do haly si opět našlo cestu takřka 2000 diváků a od začátku bylo jasné, že Vsetín je podstatně jiná kategorie než-li Šternberk. První dva pokusy si připsali domácí, jenže Plšek si s nimi hravě poradil, Následná série vyloučení přinesla více času v přesilovce hostům, z toho také pramenil optický tlak Valachů. Jenže obě mužstva si přílišné šance vypracovat nedokázaly a tempo utkání tak nabíralo stejně rychlého rozjezdu jako Pendolino v dobách svého prvotního nasazení do provozu. Domácí měli od poloviny první třetiny i výhody přesilovek, Osinovo nahození však fantoma šumperského stadiónu Lukáše Plška zaskočil rozhodně nemohlo. Když se do šance hnal opět z řetězu urvaný Stejskal, kotouč mu při střele po nahrávce Drábka na čepel rozhodně ideálně nesedl. V další přesilovce při vyloučení Černého se "scénka režírovaná v šumperské početní výhodě" opakovala a byli u toho stejní aktéři. Osinovu o poznání prudší ránu Plšek spolkl do lapačky, Stejskalova rána z mezikruží na úspěch nestačila. Jakmile se Černý vrátil na led, tak se Vsetín rozjel k náporu, ze kterého přišla vedoucí branka. Vaňkovu ránu Maláč kryl, následná Šimkova bomba se odrazila od hrazení přímo k Pšejovi, pro kterého nebyl problém poslat kotouč do samotou zející šumperské branky.

Krutá rána Drakům do kabin na domácích borcích nenechala stopy a hned od úvodního bully druhé třetiny musel Plšek dokazovat, že šumperští fanoušci si z něj jednou vyrvou vlasy. První slovo si však vzali hosté a Černý prozkoušel Maláče, následně ale již Brunec valil útok na Plška, který si ale s jeho střelou poradil. Drtivý tlak Draků rostl, Drábkovu bombu vyrazil Plšek holí, jenže střela měla takovou razanci, že hokejka vsetínského brankáře skončila u hrazení. Srovnat o vteřinu později mohl Ambruz, ale nedal. Duba si v dalším střídání chystal bekhendový pokus, do přípravy kotouče však zasáhl svou znovunalezenou holí Plšek. Vzápětí Drábek pálil těsně mimo, zato Duba přesně - do betonů Plška, který je srazil včas a ten černý kousek gumy zůstal zaklíněn v chráničích. Famózní vstup Draků do třetiny ukončilo až vyloučení Sedláka.

Vsetínští fanoušci ženoucí své miláčky do útoku mohli slavit ve 28. minutě, nejmenší muž na ledě Klabačka však nedal. V 31. minutě pak mířil domácí Blanár nad Plškovu branku, ve zbývající části třetiny se pak místo tečky či vykřičníku častěji skloňovalo jméno Plšek. Vsetínský gólman chytl ránu Vymazala, po vyložené vsetínské šanci fantasticky likvidované Maláčem se musel hrdina večera v kleci Valachů ohánět znovu. Stejskal nedal, na čaroděje nevyzrál ani Duba svou tečí. V poslední minutě napřáhl ke své pověstné bombě Holík, i toho však Plšek vylapal a domácím začali vstávat vlasy hrůzou.

Ve 42. minutě mohl Draky knokautovat Mikeš, jeho pokus mířící do růžku branky Maláč těžkým zákrokem vytěsnil. Draci se pak znovu zakousli do soupeře a probudilo se konečně i šumperské publikum, které vycítilo potřebu pomoci svým barvám k vyrovnání. Ve 46. minutě zkusil další výpad do pásma hostů Holík, v zakončení těsně minul. O chvíli později pálil Brunec, ale konečnou jeho ráně vystavil fantom Plšek. Ve 48. minutě si stadion smutně povzdechl. Duba na sebe stáhl hned tři hráče soupeře a efektní přihrávkou hledal naprosto volného Holíka, tomu však v rozhodující chvíli přeskočil kotouč hůl. Smůla lepící se Drakům na hole mohla vyvrcholit o pár minut později, když po neproměněné Ambruzově šanci hledal Ašer zcela volného Martina Podešvu, na kterého zírala naprosto odkrytá šumperská svatyně a doslova ho zvala ke skórování. Podešva ale selhal a ono známé "nedáš-dostaneš" si zase řeklo o zveřejnění v médiích.

Stejskalovu ránu bravurně vykryl Plšek, jenže na vyražený kotouč dosáhl Hulva, stáhl si jej dál od dosahu vsetínského brankáře a rozběsnil ochozy šumperského stadiónu. Dračí peklo následně hnalo své hráče za vítěznou trefou, jenže byl to Vsetín, kdo pár minut okupoval Dračí pásmo a fanouškům ohrožoval zdraví několika pokusy. V 57. minutě mohl znovu povstat hrdina Valašska, novopečený král Erik Hrňa. Sám před Maláčem si pokryl kotouč, podíval se kde má kolik místa a snažil se zakončit. Šumperský gólman však stoprocentní šanci schoval neskutečným způsobem do lapačky a jen těžko mohl kdokoliv v té dané chvíli čekat, jak tragické bude rozuzlení napínavého večera. V 59. minutě uháněl na Plška Duba, ale nedal. A pak stihl šumperský stadión. V čase 59:57 napřáhl z vlastního obranného pásma Josef Štraub, jeho žabka dvě vteřiny zaplachtila vzduchem, aby se před Maláčem odrazila a k úděsu všech domácích a k euforické radosti všech hostů skončila v síti.

Jiří Režnar, trenér Salithu Šumperk:"Byl to festival zahozených šancí. My měli rozhodnout tohle utkání v prvních dvou třetinách, ale když netrefíme několikrát prázdnou branku..."

Viktor Hlobil, trenér VHK Vsetín:"Užíváme si toto play-off naprosto fantasticky a jak jsem to dnes viděl? (dojatý, šťastný smích) Vyhrál šťastnější. Měli jsme štěstí a ten gól? No já nevím ani co se dělo, mě tam někdo vlezl do výhledu a teď se hráči začali radovat...vůbec nevím."