OBRAZEM: Dvacet plus jedna aneb základní část na fotkách

Jaroslav Svoboda, sobota 25.2.2017
Základní část je minulostí, v sobotu 25. února otevřou Draci domácím duelem s Valašským Meziříčím vyřazovací boje. Šumperk tak po několika prvoligových sezónách, kde marně vyhlížel účast v play-off, opět zažije atmosféru finálové a atraktivní části soutěže. Byť ve druhé lize. Jenže jaká byla základní část? Nabízíme vám pohled na celou dlouhodobou sezónu prostřednictvím vybraných fotografií z domácích zápasů. Každá má svůj malý příběh, dohromady pak tedy skládají mozaiku, jejímž konečným výsledkem je třetí místo po základní části.

#1 - Nedohraná premiéra na "novém" stadionu

Hromada příprav a natěšení celého klubu i fanoušků. Zvlášť, když los nabídl hned v otevíracím domácím utkání sezóny souboj s jednoznačně největším favoritem ligy, vsetínským týmem VHK ROBE. Město Šumperk přidává ruku k dílu a při příležitosti odehrání prvního mistrovského utkání na zrekonstruovaném stadionu tak fanoušci mohou na utkání zdarma. Počasí si nakonec postavilo hlavu, teplé počasí v kombinaci s vysokou vlhkostí udělalo své. Na fotce je Daniel Vachutka, který ujel obraně soupeře. Faulovaný nezakončil přesně, ale Michal Vymazal hned vzápětí již dostal puk do sítě. O pár desítek vteřin později bylo utkání přerušeno.

#2 - Další těžký soupeř - a Draci porazili Porubu!

Los byl opravdu neúprosný a po Vsetínu se Šumperku na jeho půdě postavil další adept na nejvyšší pozice. Poruba odehrála s Draky kvalitní a atraktivní duel, který po základní hrací době nepřinesl rozuzlení. Nakonec se domácí dočkali, trochu symbolicky se o vítězný gól postarali šumperští odchovanci, kterých se po sestupu vrátilo do týmu hned několik. Na snímku právě trefa z prodloužení, autorem branky Daniel Hroch projíždějící v popředí.

#3 - Ošklivý náraz Michala Vymazala na zadní mantinel

Draci chytli hned od začátku sezóny vítězný rytmus v zápasech na svém ledě. Potvrdili to v duelu s Novým Jičínem, ve kterém vyhráli 4:3. Jenže... Draci vedli v utkání již 4:0 po první třetině a zdálo se, že nebudou mít se soupeřem větší problémy. Ten ale v čele s exolomouckým Rácem nakonec snížil až na rozdíl jediné branky, víc toho ale už naštěstí nestihl. V duelu se odehrál i nepříjemný moment, kdy Michal Vymazal podklouzl a ošklivě v plné rychlosti upadl na hrazení. Naštěstí se šumperský útočník vrátil nezraněný do hry.

#4 - Petr Zavadil vynuloval Opavu

I další domácí utkání v sezóně Šumperk vyhrál, tentokrát navíc s čistým kontem. Opava přijela do Šumperku i se zkušeným Pavlem Selingrem, ten však nakonec nemohl do zápasu naskočit. Přivezl si totiž prošlý registrační průkaz. A Draci pak odehráli defenzivně výborné utkání, o bodech opět rozhodli šumperští odchovanci, když jediné dvě branky utkání vstřelili Radek Fischer a Tomáš Drtil. Výborný zápas odchytal Petr Zavadil, který Opavě neumožnil skórovat.

#5 - Demolice brněnské Techniky

S napětím se čekalo, jak se Draci popasují s brněnským celkem, který již v úvodu sezóny naznačil, že bude spíše bojovat o play-off, než aby útočil na nejvyšší příčky. Zápas v Šumperku tomu dal za pravdu, s nadšením hrající Draci rozstříleli Techniku 9:1 a brněnská střídačka si většinu zápasu přála, aby zcela nepovedené utkání již bylo u konce.

#6 - První prohra, Hodonín vyloupil šumperskou tvrz

Až Hodonín zastavil domácí vítěznou jízdu šumperských Draků. Napínavá bitva dlouho nepřinesla žádné branky, až v poslední třetině se nejprve trefil hostující Vaněk, k radosti diváků v závěru dokázal srovnat Jan Matějka. Zápas dospěl až do nájezdů. V nich ve druhé sérii uspěli Matula a Vachutka, ve čtvrté pak Vaněk. Poslední nájezd zápasu však Vachutka již nedal a Draci poprvé v sezóně odešli poraženi z domácího ledu, ovšem i tak aspoň s jedním bodem.

#7 - Nejhorší zápas sezóny, Draci podlehli vysoko Kopřivnici

Jsou zápasy, kdy vám prostě nic nejde. A můžete se snažit, jak chcete. Šumperk doma nečekaně podlehl Kopřivnici, navíc debaklem 1:6. Hosté vedli již ve 4. minutě 2:0, ve druhé třetině přidal třetí gól Ollender. Vachutkův gól o pět minut později vrátil Drakům naději, jenže v posledních čtyřech minutách hosté třemi dalšími góly rozhodli o vysoké výhře. A zápas i bolel. Tomáš Sedlák, suverénní vítěz kanadského bodování obránců celé ligy, připomínal po zásahu holí do obličeje mušketýra vracejícího se z bitvy. Tentokrát poraženého. Větší výprask Draci v sezóně neutržili.

#8 - Návrat ztraceného syna

Mnoho odchovanců se na začátku sezóny vrátilo do šumperského týmu. Jeden z nich nakonec zamířil jinam, z rodinných důvodů se rozhodl působit ve Valašském Meziříčí Tomáš Brunec. Ten se v utkání 18. kola vrátil na rodný led, ale nakonec musel rozdýchat prohru 1:6. A právě parta odchovanců v šumperském dresu režírovala vysoké vítězství, Fischer se trefil dvakrát, stejně tak Matějka, kdysi věrné dvojče Tomáše Brunce v mládežnických týmech i ve Zlínu. Skóroval i Daniel Vachutka.

#9 - Rozjetý Vsetín otočil v dohrávce 2. kola

Valaši od začátku sezóny potvrzovali, že vizitka největšího favorita soutěže jim byla přidělena právem. V Šumperku se hravě vypořádali v dohrávce 2. kola s jednogólovým mankem, a ačkoliv Draci bojovali, co jim síly stačily, nakonec z toho byla jen prohra 1:4. V polovině utkání navíc musel řešit kouč Aleš Flašar zranění brankáře Reného Svobody, Valaši si však trpělivě došli za vítězstvím.

#10 - Strhující Movember Match s bodovým ziskem!

O pět dní později se Draci utkali se Vsetínem znovu. A duel věnovaný celosvětovému boji proti rakovině a hraný ve speciálních dresech nabídl opravdu strhující podívanou. Šumperk pět dní po prohře 1:4 tentokrát Vsetín obral aspoň o bod! Hosté přitom již vedli 3:0, ale domácí tým ukázal, možná motivován výjimečností zápasu, neuvěřitelnou bojovnost, srovnal na 3:3. A když Vsetín v úvodu třetí třetiny znovu šel do vedení, tak opět dokázal srovnat. V prodloužení už bohužel možnost reagovat neměl. Úvodní buly jednoho z vrcholných zápasů v sezóně vhodil primář urologie šumperské nemocnice, MUDr. Martin Kaňa.

#11 - Další domácí vítězství s Porubou

Na druhém místě tabulky za suverénním Vsetínem se usadil ostravský celek. Jenže v Šumperku se Porubě nedařilo. A natěšení Draci mohli poté, co potrápili Valachy, slavit cenné vítězství 3:2! Domácí v utkání dvakráte vedli o gól, hosté pokaždé vyrovnali. Poslední úder však schovali Draci na 59. minutu, kdy Michael Janota propálil z vrcholu kruhu brankáře Čecha! Právě z toho momentu pochází příložená fotografie. Hostující trenér Roman Kotala po utkání konstatoval, že diváci viděli parádní utkání.

#12 - Rozhodčí v šumperských barvách

V dalším domácím zápase přivítali šumperští hokejisté Nový Jičín a znovu se s tímto soupeřem protrápili k vítězství. Nejenže výhru vydolovali až v nastavení, k němu se museli dostat až trefou Tomáše Drtila ze 60. minuty. V utkání pak zaujal moment, kdy hlavní rozhodčí Zbořil musel předat svou vlastní helmu domácímu kustodovi k opravě a aby hra nestála, půjčil si na pár okamžiků ze střídačky Draků jinou. S logem města Šumperk přímo na čele.

#13 - Měj se tam hezky, kamaráde

V prosinci šokovala všechny pravidelné návštěvníky hotelu Sport i domácích zápasů Draků velmi smutná zpráva. Náhle zemřel Miroslav Fait, usměvavá tvář restaurace na hotelu Sport, velký to člověk, který rozdával humor. Draci Opavu porazili 6:2, mnoho diváků však bylo myšlenkami často jinde. Památku Miroslava Faita jeho blízcí známí uctili během utkání, nechyběla ani minuta ticha. Miro, chybíš pořád, to se neboj.

#14 - Zcela jiná Technika, znovu však poražena

Po debaklu 1:9 se v Šumperku ve svém druhém zápase představila zcela jiná brněnská Technika. Draci bojovali o vítězství až do úplného konce, výhru 5:4 nakonec režírovali dvougólový Milan Ostřanský a tříbodový Tomáš Sedlák. Jeho jmenovec z brněnského týmu, Adam Sedlák, zápas nedohrál. Po zbytečném sekání dostal trest na pět minut a do konce utkání, těžko říci, co mu při odchodu do kabin ještě říkal brankář René Svoboda.

#15 - Poslední domácí prohra základní části, zase Hodonín

Draci si poslední prohru na domácím ledě připsali 11. ledna 2017. A opět se v Šumperku radoval Hodonín, který nakonec trefil vítězství gólem, který byl z domácího pohledu velmi laciný. Z trestné lavice si totiž nechali do brejku ujet Daniela Vaňka, který trefil sám proti Zavadilovi přesně. Hosté se tak dostali do vedení 6:5, které již vydrželo až do závěrečné sirény.

#16 - Výhra, 11 branek a hlavně boxerská vložka

Draci po prohře s Hodonínem znovu najeli na domácí vítěznou vlnu s Kopřivnicí, se kterou celý zápas kontrolovali vedení. Duel pak okořenila hlavně bitka, ve které se vytvořily dvě dvojičky. Jan Fišera i Tomáš Drtil vyšli z bitky jako vítězové. I proto možná byli na trestné lavici více v pohodě než jejich protějšci.

#17 - DESET!

Ve čtvrtfinále narazí šumperští hokejisté na Valašské Meziříčí, na jehož ledě se Drakům dlouhodobě nedaří. Doma však svěřenci Aleše Flašara nedali Bobrům výsledkově ani přičichnout... Ale... Zápas 36. kola přinesl úvodní třetinu, ve které nová posila Draků Hynek Kůdela pochytal 19 střel! Jenže třetina skončila 3:0 pro Šumperk, když domácí využili všechny svě větší šance. Postupem času pak Šumperk přece jen převzal iniciativu a nakonec se Michal Vymazal a jeho spoluhráči radovali za brankou Valachů z 10. gólů v jejich síti.

#18 - Poražení neporazitelní, Draci složili vsetínského obra

Třicet jedna! V tolika utkáních v řadě si Vsetín připsal bodový zisk. I v Šumperku se zdálo, že série se natáhne, Valaši vedli 2:0. Jenže Daniel Vachutka si postavil hlavu, dal dvě rychlé branky v přesilovkách. Euforie Draků přinesla další trefu, Lukáš Králík se na fotce ještě raduje, ale gól nebyl správně uznán pro přihrávku rukou. I tak Draci nakonec dokonali senzační obrat a svěřence šumperského odchovance Jiřího Dopity porazili 4:2!

#19 - Další ostravský odjezd s prázdnou

Cestu lemovanou vítězstvími nastoupili v závěru sezóny šumperští hokejisté. A odnesla to opět i Poruba, jejiž fanoušci snad místo cesty do Šumperku by mohli příště raději volit návštěvu ostravského DinoParku. Tentokrát se však zdálo, že Poruba přece jen body odveze, po druhé třetině vedla 4:2. Draci stejně jako se Vsetínem ale zmobilizovali síly a duel ve třetí třetině dokázali výsledkem 4:0 otočit! A šumperští fanoušci mohli opět slavit a těšit se, co jim nabídne další pokračování sezóny.

#20 - Utrápená výhra s Novým Jičínem

Říká se, že mnohdy je cennější vítězství ve chvíli, kdy se tým trápí, než když soupeře jasně přejede a jde mu vše, na co sáhne. Draci se porvali s osudem a z utrápeného utkání s nepříjemným a bojovným Novým Jičínem získali cenné tři body. A svou výbornou bilanci si udržel Hynek Kůdela, který od svého příchodu pokaždé, když naskočil do utkání jako jednička, získal tříbodové vítězství. Tu ukončila až Kopřivnice v posledním zápase Draků venku.

#21 - Vítězný závěr před play-off

V domácím utkání s Opavou už Drakům o nic nešlo. Šumperk měl jisté třetí místo, pouze hosté bojovali o naději začínat čtvrtfinále s Hodonínem doma, nikoliv na jihu Moravy. Šumperk ale utkání vyhrál poměrem 4:1. Musel se vypořádat i s nezvykle tvrdou hrou hostů, vše zvládl. Stejně jako brankář Hynek Kůdela, který tentokrát vítězství neslavil sám, ale pozval na led malé fanoušky Draků. Ti nejprve společně pozdravili kotel, poté, možná před play-off trochu symbolicky, vyrazili vpřed!

K fotografiím

Během celé sezóny vám naši fotografové, Věra Václavková a Tomáš Ostřanský, nabídli obrazový materiál ze všech domácích zápasů v počtu 861 fotografií.